Grad Užice konkurisao je sa svojih pet mera, na konkursu Ministarstva bez portfelja, na osnovu kojih je dobijeno 22.458.000 dinara, uz učešće grada od 3,6 miliona dinara. Reč je o sledećim projektima: proširenje kapaciteta vrtića u Sevojnu, čime će se lista čekanja ukinuti, potom – tri patronažna vozila za Dom zdravlja Užice, ultrazvučni aparat za razvojno savetovalište za pregled kukova kod dece. Odobrena su i sredstva za finansiranje podsticaja u oblasti seoskog turizma, a grad Užice jedina je lokalna sredina koja je za namene dobila novac.

„Grad Užice po prvi put konkuriše za ove namene i prepoznao je seoski turizam kao značajan zamajac razvoja turizma ovog kraja. Odobrena sredstva za ove namene su iznosu od 2,4 miliona i dinara. Korisnici ovih sredstava mogu biti fizička lica – ugostitelji koji su registrovani odnosno imaju rešenje o kategorizaciji za obavljanje delatnosti, pružanja usluga smeštaja, pripreme i usluživanja hrane“, kaže Maja Vermezović, član Gradskog veća zadužen za oblast turizma.
Jedan od uslova je i taj da korisnici sredstava moraju biti isključivo vlasnici domaćinstava – bilo da su u pitanju seoska domaćinstva ili objekti domaće radinosti, kao i da ima prebivalište na teritoriji grada Užica.
„Prioritet i prednost imaće višečlana domaćinstva, ili domaćinstva sa više generacija. Samim tim što se radi o merama populacione politike, ideja i jeste da ta domaćinstva imaju više generacija, da se mladi vrate svojim korenima, a ovim se stimuliše zapošljavanje mladih majki i jačanje i razvijanje međugeneracijske saradnje“, naglašava Maja Vermezović.

Konkurs je raspisan 18. maja i trajaće do 1. juna. Svi zaintresovani,podatke mogu dobiti u gradskoj upravi Užice i Turističkoj organizaciji grada Užica.
„Komisija, koju bude imanovao gradonačelnik Užica, vriće terensku kontrolu i bodovanje. Značajno je istaći da svi koji konkurišu, to mogu učiniti po osnovu jedne aktivnosti“, kaže Maja Vermezović, član Gradskog veća zadužen za oblast turizma.
Prednost će imati oni koji se bave proizvodnjom i pripremom tradicionalne hrane i proizvoda, stočarstvom i sakupljanjem šumskog bilja i šumskih plodova. Maksimalan iznos po domaćinstvu je do 300.000 dinara, a sredstva su bespovratna. U zavisnosti od broja prijavljenih, do polovine juna trebalo bi da se donese odluka o podeli sredstava.
Za INFO 24 iz Užica, Nada Dželebdžić