Dok Zakon o eksproprijaciji čeka na potpis predsednika najavljeno je da će odmah biti delimično izmenjen, po hitnom postupku. Kakve promene bi ovaj zakon učinile prihvatljivim i za vlast i za opoziciju, a pre svega za građane koji strahuju da bi neka rešenja mogla imati loše posledice po njih?
Da li će predložene promene Ustava o kojima će se glasati na referendumu osigurati nezavisnost pravosuđa?
O ovim pitanjima debatovao je član Predsedništva Srpske napredne stranke Goran Vesić.
Zakon o eksproprijaciji je zakon o privrednom razvoju Srbije. U Srbiju se od 2012. godine do sada slilo 21 milijarda evra stranih investicija, samo 2021. godine imali smo skoro 3 milijarde stranih investicija.
“U ovom trenutku gradi se oko 10 auto-puteva, ti auto-putevi i svi ostali putevi koji su izgrađeni pokazuju kako se Srbija razvija. Grade se pruge, metro. Zakon je neophodan, naravno u skladu sa Ustavom da bi mogli da se privredno razvijamo. Mi ovde svi različito mislimo, ali mislim da ne postoji niko ko bi mogao da kaže da se Srbija ne razvija poslednjih osam godina”, rekao je Vesić.
“Nijedan zakon nije idealan, i što se tiče samih izmena zakona naš predsednik Aleksandar Vučić je spreman uvek da sasluša građane, i sutra će izaći sa svojim predlogom kako će to da izgleda. Ono što želim da kažem je, da je u prošlosti bilo zaista mnogo zakona koji su donošeni, koji su neki bivši predsednici kao što je predsednik Tadić potpisivali i ako je bilo protivljenja javnosti. Na zakon o informisanju je bilo velikog protivljenja javnosti kao i na druge zakone koji su donošeni. Predsednik Vučić je uvek spreman da sasluša građane, on će to sasvim sigurno i uraditi, ali nije tačno da ovaj zakon ide u korist privatnim investitorima, eksproprijacija znači da radite u korist države, u korist javnog interesa.