Od nedelje od 22 sata u potpunosti su zatvorene granice Srbije, u zemlju ne mogu da uđu stranci sem diplomata i njihovih porodica, kao i oni sa boravišnim dozvolama, izjavila premijerka Brnabić.
Vlada Srbije donela je uredbu kojom su propisane mere koje će se primenjivati tokom vanrednog stanja, a ključne su zatvaranje granica Srbije, osim za srpske državljane, kao i zatvaranje škola, vrtića i fakulteta.
Predsednik Republike Aleksandar Vučić, predsednica Vlade Ana Brnabić i predsednica Skupštine Srbije Maja Gojković doneli su u nedelju, 15. marta, u skladu sa Ustavom, Odluku o uvođenju vandrednog stanja. Odluka je stupila na snagu.
Mere koje je vlada propisala su:
Od ponedeljka, 16. marta, u potpunosti će biti obustavljen rad predškolskih, školskih i visokoškolskih ustanova. Do daljeg neće raditi vrtići, osnovne i srednje škole i univerziteti u Republici Srbiji. Upis dece odvija se normalno, posredstvom e-Uprave:
1) eVrtić dostupan za celu Srbiju,
2) eUpis za upis u škole će biti aktivan od 1. aprila
3) Probni test za malu maturu će biti urađeni putem nove tehnologije
4) Nastava prelazi na nastavu na dallinu putem RTS3, platforme RTS Planeta, kao i internet platformi za učenje
Granice Republike Srbije zatvorene su za sve strane državljane, sa izuzetkom diplomata akreditovanih u Srbiji i stranaca s boravišnom dozvolom. Građani Republike Srbije, kao i akreditovane diplomate i strani državljani koji imaju boravište u Republici Srbiji, a koji ulaze u Republiku Srbiju, u obavezi su da budu u samoizolaciji od najmanje 14 dana, pod krivičnom odgovornošću. Ova mera će biti striktno kontrolisana i njeno kršenje biće najstrože sankcionisano. Građanima će pri ulasku u zemlju biti uručeno zakonski obavezujuće rešenje. Zaprećena zatvorska kazna za kršenje ove odredbe je do tri godine zatvora. Ovo je veoma važno kako bi se smanjilo kretanje građana, što je jedan od glavnih razloga za uvođenje vanrednog stanja u cilju sprečavanja širenja virusa COVID-19.
Kada je reč o građanima Republike Srbije i stranim državljanima koji imaju boravište u Republici Srbiji, a koji dolaze iz Švajcarske konfederacije, Islamske Republike Iran, Rumunije, Kraljevine Španije, Savezne Republike Nemačke, Franscuske republike, Republike Austrije, Republike Slovenije i Republike Grčke određuje se izolacija u trajanju od 28 dana.
Uvođenje vanrednog stanja ne znači da prestaje rad u privredi, privatnom i javnom sektoru. Preporučuje se poslodavcima da proces rada organizuju tako da svi koji to mogu rade od kuće. Ako rad od kuće nije moguć, proces rada treba organizovati tako da se strogo poštuju sve higijensko-tehničke mere za sprečavanje širenja zaraze (ograničen broj ljudi u prostoriji, korišćenje zaštitnih maski i sl). Vlada poziva sve poslodavce u Republici Srbije da u maksimalnoj meri svim svojim zaposlenima omoguće rad od kuće. Veoma je važno da u ovom trenutku pokažemo solidarnost i zbog toga apelujemo na poslodavce da se ponašaju odgovorno i imaju neophodno razumevanje za svoje zaposlene. Ovo se posebno odnosi na građane čija dece prestaju da idu u vrtiće i škole. Sve druge pojedinosti će biti precizirane u dopunskim aktima koji će biti usvojeni.
Građani: samoizolacija – bez okupljanja, bez poseta, bez izlazaka iz kuće bez preke potrebe. Izuzeci: kada se ide u prodavnice i apoteke, za šetanje kućnih ljubimaca, bacanje smeća. Preporuka za lica starija od 70 godina da uopšte ne izlaze napolje, a da za njih sve neophodne radnje obavljaju mlađi članovi porodice.
Javni saobraćaj: ukida se noćni i redukuje dnevni javni prevoz.
Inspekcije: ograničava se povećanje cena osnovnih životnih namirnica i zaštitne opreme. Stroge kazne za podizanje cena u vreme vanrednog stanja. Moguće je podizanje cena samo u granicama međugodišnje stope inflacije.
Još jednom apelujemo na naše najstarije sugrađane da strogo vode računa i ne izlaze iz kuće i pridržavaju se svih uputstava zarad očuvanja sopstvenog zdravlja i zdravlja svojih najmilijih. Vlada Republike Srbije je u potpunosti posvećena borbi protiv širenja virusa COVID-19 , iz minuta u minut prati razvoj situacije u zemlji, regionu i svetu i blagovremeno će vas obaveštavati o svemu i doneti sve potrebne odluke u cilju očuvanja vašeg zdravlja.
Penzioneri neće morati da plaćaju račune za tri meseca
Brnabić je najavila da stariji građani neće morati da plaćaju komunalne račune za februar, mart i april, a kasnije će moći da plate te račune bez kamate. „Vlada će na sednici usvojiti da penzionerima i domaćinstvima gde su penzioneri odložimo plaćanje svih njihovih računa za tri meseca i da omogućimo da oni plate te račune bez ikakve kamate, da ne bi izlazili i nervirali se oko toga“, rekla je sinoć Brnabićeva za RTS.
Ona je rekla da će ta odluka biti doneta na molbu predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
Dodala je i da će država naći rešenje kako da se penzionirima obezbede penzije da ne moraju da izlaze po njih na šaltere banaka i pošta.
Ako građani ne budu disciplinovaniji,slede drastičnije mere
Predsednica vlade Ana Brnabić apelovala je danas na građane da slušaju preporuke države i stručnjaka za smanjenje širenja korona virusa i istakla da će u suprotnom biti uvedene drastičnije mere, među kojima su i potpuna zabrana slobode kretanja i policijski čas.
„Molim vas na samodisciplinu, posebno starije sugrađane, nemojte da izlazite napolje. Nemojte nas terati da uvodimo policijski čas i da vojsku i policiju izvodimo na ulice i u potpunosti zabranimo slobodu kretanja. To je najdrastičnija moguća mera i ni ja ni predsednik ne bismo želeli da je implementiramo“, rekla je Brnabić.
Ona je navela da će, ako se takva situacija nastavi, u naredna dva dana morati da budu preduzete drastičnije mere, a to je i dodatno angažovanje MUP i Vojske Srbije.
„Dobiću danas izveštaje i iz drugih gradova, urbane sredine su najugroženije, ako je i u drugim gradovima ovako, onda je to poražavajuće“, rekla je Brnabić.
Ona je navela da je jutros na ulicama Beograda i u saobraćaju videla velike gužbe i veliki broj starijih sugrađana na ulicama, pekarama, prodavnicama.
„Molim vas da svi preko 65 godina shvate najozbiljnije i zbog vas i zdravstvenog sistema. Moramo da se trudimo da kontrolišemo situaciju, kako bi broj zaraženih bio sveden na minimum, odnosno na onaj broj koji naš zdravstveni sistem može da primi i obradi“, rekla je Brbabić.
Istakla je da bez solidarnosti, epidemija ne može da bude pobeđena.
Premijerka je rekla i da je do sada u Srbiji registrovano 55 slučajeva novog korona virusa.Od njih je 28 osoba na kućnom lečenju, koji su stabilno. Od pacijenata koji se leče u medicinskim ustanovama, dve osobe su na respiratorima i u teškom stanju.
„Trenutno imamo situaciju pod kontrolom, što ne znači da će tako ostati. Uobičajeno je da se oko 15 dana od pojave virusa drastično kreće da raste broj i očekuje se najjači udarac na zdravstveni šitem“, rekla je Brnabić.
INFO 24