Komesarka za izbeglice i migracije Republike Srbije Nataša Stanisavljević prisustvovala je danas u Pećincima uručenju ključeva 15 stanova izbeglicama iz Bosne i Hercegovine i Hrvatske, koji su izgrađeni u okviru Regionalnog stambenog programa, Potprojekat 9.
Stanisavljević je tom prilikom precizirala da je u okviru Regionalnog stambenog programa korisnicima do sada dodeljeno 6.884 stambena rešenja, a kada govorimo o Pećincima ukupno je podržano, kroz budžetska i donatorska sredstva, 275 porodica.
Ona je navela da je podrška pružena u cilju stambenog zbrinjavanja ili ekonomskog osnaživanja, a od toga u okviru Regionalnog stambenog programa uručeno je 75 stambenih rešenja, dok je u toku izgradnja još 12 stambenih jedinica čije se useljenje očekuje u narednoj godini.
Stanisavljević je naglasila da svi ljudi moraju da imaju jednaka prava i to je politika koje se Republika Srbija i Komesarijat za izbeglice i migracije pridržavaju, i što će nastaviti i u budućnosti.
Prema njenim rečima, u proteklim godinama, Srbija je stambeno zbrinula ukupno 26.151 porodicu/domaćinstvo, od čega je 19.573 izbeglica iz bivših republika SFRJ i 6.499 interno raseljenih lica sa prostora Kosova i Metohije, ukazala je ona.
Takođe, kako je dodala, u narednoj godini planirano je da se reši stambeno pitanje za više od 500 porodica.
Ukupna bruto površina zgrade je 936,32 metra kvadratna, a vrednost radova iznosila je 462.609 evra. Gradnja je trajala oko godinu dana, a upotrebna dozvola izdata je 15. decembra 2022. godine.
Događaju su prisustvovali predsednik Opštine Pećinci Siniša Đokić, šefica Odeljenja za integraciju UNHCR-a u Srbiji Ivana Jelić, direktor Jedinice za upravljanje projektima u javnom sektoru d.o.o. Beograd Dušan Kovačević, predstavnici drugih donatora, državnih i međunarodnih organizacija i institucija.
Regionalni stambeni program zajednički je višegodišnji program Srbije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Hrvatske, koji ima za cilj da obezbedi trajna stambena rešenja za najugroženije izbegličke porodice u regionu.
Sprovodi se uz podršku OEBS-a, UNHCR-a i Banke za razvoj Saveta Evrope, a finansiran je sredstvima Evropske unije, koja je i najveći donator, Sjedinjenih Američkih Država, Nemačke, Norveške, Švajcarske, Italije, Danske, Turske, Luksemburga, Španije, Kipra, Češke, Mađarske, Rumunije i Slovačke.