U gradu Užicu, epidemija koronavirusa bila je pod kontrolom i nije bilo značajnog povećanja nekontrolisane zaraze.
Sve ovo rezultiralo je dobrom disciplinom velikog broja Užičana, njihovom pridržavanju mera i naredbi, potom dobar i organizovan danonaćni rad zdravstvenih ustanova, ali i Crvenog krsta i PU Užice, zaključeno je na danas održanoj sednici gradskog štaba za vanredne situacije grada Užica.

„Najbolji dokaz da je u Užicu bilo odgovorno ponašanje i da nije bilo zanačajnh propusta je to da u zdravstvenim ustanovama u gradu nije bilo zaraženih radnika, kao ni u policiji i Domu za stare, ali i među volonterima“, istakao je Tihomir Petković, gradonačelnik Užica.
U toku pandemije i trajanja vanrednog stanja, od 2034 testirana stanovnika, na koje se sumnjalo da su pozitivni, 151 je bilo pozitivno na koronavirus na novou celog Zlatiborskog okruga, od čega 42 iz Užica. Na današnji dan, testiranih je 4.670 u okrugu, od kojih su 164 lica pozitivna, a u Užicu 45.
„Možemo biti zadovoljni stanjem kada je u pitanju broj pozitivnih. Naravno, gubitak svakog života je nešto što je za duboko žaljenje. Ali, ono čime možemo da budemo zadovoljni, a pre svega zahvaljujući radu užičkog Crvenog krsta i njegovih 60 volontera i zaposlenih, to je nesebična pomoć osobama starijih od 65 godina, ali i svim građanima, koji nisu bili sposobni da sami zadovolje svoje potrebe“, kaže Petković
Više od 1500 socijalno najugroženijih Užičana dobilo je potrebnu pomoć u vidu paketa sa hranom i sredstvima za higijenu, što je više 900 porodica, a više od 7500 građana dobilo je neku vrstu pomoći od strane volontera Crvenog krsta.
„Ono što je važno reći je to da je za celu ovu organizaciju bilo potrebno obezbediti veliki novac, kako bi u našem gradu sve funkcionisalo na pravi način u toku vanrednog stanja. Veliki doprins za ovo dali su donatori, kojih je bilo dosta, a ovo je prilika da im se, u ime svih građana, zahvalim na donacijama“, istakao je gradonačelnik Užica.
Primera radi, Crveni krst ima je 17 donatora, Zdravstveni centar 61, sa oko 19 miliona dinara pomoći. Veliku pomoć, po Petkovićevim rečima, pružile su javne službe i preduzeća, a pre svega Bioktoš, koji je danonoćno radio na dezinfekciji grada. Epidemija je rešena na optimalan način, kaže prvi čovek grada na Đetinji, ali dodaje da još ništa nije gotovo i da se sve mere i dalje moraju poštovati – socijalna distanca, nošenje zaštitne opreme i lična higijena.
Za INFO 24 iz Užica, Nada Dželebdžić