Svečanost povodom završetka školovanja polaznika 9. klase VSBO i oficira 63. klase GŠU

Sistem bezbednosti Srbije danas je bogatiji za novu klasu – za oficire, državne službenike, ljude koji poznaju i razumeju sistem bezbednosti, ali više od svega za ljude koji vole svoju zemlju i koji su svoj život posvetili ne zanimanju, jer biti deo bezbednosnih struktura ove zemlje nije zanimanje, to je izbor, to je životna misija – istakao je izaslanik predsednika Republike Srbije i vrhovnog komandanta Vojske Srbije ministar odbrane Aleksandar Vulin na svečanosti povodom završetka školovanja polaznika 9. klase Visokih studija bezbednosti i odbrane i polaznika 63. klase Generalštabnog usavršavanja Škole nacionalne odbrane, održanoj danas na Vojnoj akademiji.

Prema njegovim rečima, bogatiji smo, sigurniji, mirniji za još jednu generaciju ljudi koji su se zakleli na odbranu svoje domovine, našeg načina života i našeg naroda.

On je poručio da „smo se pripremali na Visokim studijama, na Generalštabnom usavršavanju za sve ono što može da ugrozi bezbednost naše zemlje“.

– Rat se danas vodi nekim drugim sredstvima, ne vodi se samo tehnikom i vojskom, rat danas sve više postaje specijalan i sve više je borba za srce i duše naroda, za ukidanje i poništavanje političke stabilnosti, za ugrožavanje sigurnosti, bezbednosti pa i zdravlja čitave nacije. Na studijama smo se pripremali upravo za to da u novom vremenu nađemo nove odgovore na nove bezbednosne pretnje, na pokušaje da se naša zemlja destabilizuje, da se učini rastrzanom, poraženom, podeljenom, da se koristeći sisteme specijalnog rata, hibridnog ratovanja, poništi politička stabilnost, ekonomska sigurnost, napredak kojim je ova zemlja krenula – naglasio je ministar Vulin.

Na današnjoj svečanosti, povodom završetka školovanja, ministar Vulin uručio je oficirske sablje trojici prvorangiranih oficira u 63. klasi GŠU, kao i srednjovekovni srpski mač polaznicima 9. klase VSBO, dok je ostalim oficirima 63. klase GŠU sablje uručio načelnik Generalštaba Vojske Srbije general Milan Mojsilović. Generalštabno usavršavanje završilo je 38 oficira iz zemlje i inostranstva, od čega 35 iz organizacijskih celina Ministarstva odbrane i Vojske Srbije i tri oficira iz Oružanih snaga BiH.


Najuspešniji u klasi bili su potpukovnik Manojle Mićović sa prosekom 9,67, drugi u rangu bio je kapetan fregate Darko Stričić, takođe, sa prosekom 9,67 i trećerangirani potpukovnik Srđan Glavonjić sa ostvarenim prosekom 9,50.

Obraćajući se okupljenima u ime polaznika, prvi u rangu, potpukovnik Mićović istakao je da su svi polaznici od danas obogaćeni novim iskustvom znanjem i spremni su za nove dužnosti u Ministarstvu odbrane i Vojsci Srbije „svesni značaja i odgovornosti koje nose“.

– Siguran sam da će ovo biti podstrek za naš dalji rad i da ćemo časno izvršavati sve postavljene zadatke. Uveravam vas da na nove dužnosti odlazimo pripremljeni, svesni obaveza koje nas očekuju, spremni da se suočimo sa svim izazovima i da radom, posvećenošću i zalaganjem doprinesemo izgradnji operativnih sposobnosti vojske, unapređenju stanja sistema odbrane i boljoj budućnosti Republike Srbije – rekao je potpukovnik Mićović.

Visoke studije bezbednosti i odbrane završilo je 11 polaznika, među kojima četvoro predstavnika organa državne uprave i službi Vlade Republike Srbije, četiri oficira iz Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, kao  i oficir iz Oružanih snaga Bosne i Hercegovine, predstavnik Ministarstva odbrane Bosne i Hercegovine, i oficir Narodne nacionalne armije DNR Alžir.

Svečanosti na Vojnoj akademiji prisustvovali su članovi kolegijuma ministra odbrane i načelnika Generalštaba, Univerziteta odbrane, direktor BIA Bratislav Gašić, predstavnici diplomatskog kora i Ministarstva odbrane BiH.

Visoke studije bezbednosti i odbrane organizacijska su celina u Školi nacionalne odbrane i realizuju se jednom godišnje kao najviši nivo usavršavanja oficira i državnih službenika, sa ciljem obrazovanja i pripreme polaznika za preuzimanje visokih dužnosti u sistemu nacionalne bezbednosti. Generalštabno usavršavanje je intervidovskog karaktera i treći je nivo karijernog usavršavanja oficira čiji je cilj razvoj liderskih sposobnosti oficira za strategijsko razmišljanje i efikasno komandovanje i rukovođenje u širokom spektru nacionalnih i međunarodnih bezbednosnih izazova.

Najuspešniji u 63. klasi GŠU, potpukovnik Mićović istakao je da je to velika čast i ponos, naročito  takvoj klasi, ali je podjednako veliki ponos biti sa takvim kolegama i družiti se sa njima.

– Mnogo mi je drago što smo smo usavršavanje završili bez obzira na sve poteškoće zbog pandemije virusa korona – naglasio je potpukovnik Mićović uputivši posebnu zahvalnost jedinici iz koje dolazi, uz poruku svim kolegama da izaberu da pohađaju ovaj vid usavršavanja, radi sticanja novih znanja i velikog iskustva koje ono pruža.

Sa istim prosekom usavršavanje je završio i drugorangirani, kapetan fregate Darko Stričić, koji je naglasio da su utisci danas podeljeni – s jedne strane sreća zbog uspešnog završetka školovanja, a sa druge strane tuga jer sledi rastanak sa kolegama sa kojima se delilo sve.

On je istakao da, iako je pandemija virusa korona uticala na njihovo školovanje, svojim zalaganjem i zalaganjem profesora predviđeni program je uspešno savladan.

Među polaznicima ove generacije GŠU je i pukovnik Mitar Adžić iz Oružanih snaga Bosne i Hercegovine, koji je istakao da je od samog početka do današnjeg dana nailazio na veoma dobar prijem, ne samo u Školi nacionalne odbrane, već i kod kolega u Ministarstvu odbrane i Vojsci Srbije.

– Ni jednog trenutka se nismo osećali kao stranci u ovoj državi. Imali smo svesrdnu pomoć svih. Današnja svečanost je kruna našeg rada. Ova škola će nam značiti mnogo u daljem napredovanju – istakao je pukovnik Adžić upućujući zahvalnost Školi nacionalne odbrane.

Jedan od polaznika Visokih studija bezbednosti i odbrane je Ivan Mijailović iz Ministarstva pravde. Govoreći o studijama koje je završio, Mijailović je naglasio da je velika privilegija, čast i obaveza biti deo obrazovnog sistema pri Ministarstvu odbrane, steći znanja i proširiti postojeća.

– Siguran sam da ćemo znanja koja smo stekli kolege i ja u velikoj meri upotrebiti i unaprediti u našem radu. Zadovoljstvo je što sam deo ove svečanosti i što sam od izaslanika predsednika Republike  primio srednjovekovni mač kao simbol ovog obrazovanja i naše države i da ga s ponosom odnesem kući – rekao je Mijailović.

INFO 24

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *