Jedan od prioriteta Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja jeste i biće svakodnevno unapređenje položaja osoba sa invaliditetom, njihovo aktivno uključivanje u društveni život, da imaju jednaka prava i uslove i da zajedno stvaramo Srbiju bez barijera, poručila je resorna ministarka prof. dr Darija Kisić Tepavčević na otvaranju Nacionalnog prevodilačkog centra za znakovni jezik u Srbiji.
Ministarka Kisić Tepavčević je na svečanosti u Gradskoj organizaciji gluvih Beograda nagluvim i gluvim osobama na znakovnom jeziku čestitala Međunarodnu nedelju gluvih i Međunarodni dan znakovnih jezika.
Kisić Tepavčević je istakla da je otvaranje Nacionalnog prevodilačkog centra za znakovni jezik rezultat zajedničkog rada i sinergije državnih institucija, privatnog sektora, različitih udruženja i međunarodnih organizacija. „Sve nas je spojila ista želja, isti cilj, a to je da naši gluvi i nagluvi sugrađani mogu nesmetano da komuniciraju i nesmetano obavljaju sve aktivnosti koje žele“, naglasila je Kisić Tepavčević.
Prof. dr Kisić Tepavčević je ukazala da su pravo na komunikaciju, na razmenu informacija i na dostupnost informacija osnovna ljudska prava, kao i da se gluve i nagluve osobe često u prošlosti nailazile na barijere u ostvarivanju tih prava. „Na žalost, gluve i nagluve osobe se i dalje susreću sa brojnim izazovima, a tumači znakovnog jezika neophodni su im u svakodnevnoj komunikaciji i zadatak svih nas je da im omogućimo da daju pun doprinos zajednici čiji su ravnopravni članovi“, navela je Kisić Tepavčević.
Kako je dodala, Ministarstvo je u tekućoj godini za rad republičkog i pokrajinskog saveza i 44 lokalnih udruženja gluvih i nagluvih opredelilo oko 34 miliona dinara, a za prevodilački servis i video relej centar, Savezu gluvih i nagluvih Srbije i lokalnim organizacijama u sastavu nešto više od 13 miliona dinara. Za prevodilački servis Saveza gluvih i nagluvih Vojvodine odobreno je 318.000 dinara, a za prevodilački servis u pokrajinskim organizacijama odobreno je preko 4 miliona dinara.