Sistem je prenapregnut do krajnjih granica, a priliv bolesnika, pre svega teških, koji zahtevaju kiseoničku terapiju i bolničko zbrinjavanje, ogroman je, ukazao je direktor Infektivne klinike KCS dr Goran Stevanović.
Sve nas je više na ovim sastancima s ministrom zdravlja, što je dokaz da sve više bolnica ulazi u kovid sistem, rekao je posle sastanka sa Zlatiborom Lončarom direktor Klinike za infektivne i tropske bolesti doktor Goran Stevanović. Trudimo se da svakom pacijentu obezbedimo mesto, da svako bude primljen i da dobije terapiju u skladu s težinom kliničke slike. Sistem je prenapregnut do krajnjih granica, a priliv bolesnika, pre svega teških, koji zahtevaju kiseoničku terapiju i bolničko zbrinjavanje, ogroman je, upozoravaju iz Infektivne klinike.
Broj novozaraženih suviše je veliki da bismo mogli da obezbedimo optimalno funkcionisanje zdravstvenog sistema, kaže doktor Stevanović. Iz dana u dan taj broj se menja, nekad je malo manji, nekad nešto veći, ali je generalno suviše veliki. Angažovali smo poslednje kapacitete koje smo mogli a da ne ugrozimo nekovid bolesnike. Svakog dana vršimo raspodelu obolelih širom Srbije, zavisno od težine kliničke slike. Izvinjavam se, kaže direktor Infektivne klinike, svima koji se pridržavaju mera, a nepravedno se trpaju u zbirnu statistiku.
„Trudimo se da svakom pacijentu obezbedimo mesto, da svako bude primljen i da dobije terapiju u skladu sa težinom kliničke slike“, rekao je Stevanović.
On je ponovo zamolio sve da poštuju mere, jer ovu situaciju, ističe, možemo da pobedimo samo zajedno.
„Da prihvatimo da je virus tu, da upravlja našim životima i sistemom, a mi možemo malo još da kormilarimo u tome. Kada broj obolelih bude preveliki, ako ne smanjimo širenje zajedničkim naporima, nećemo više ni to moći da radimo“, upozorio je Stevanović.
Ne želim nikoga ni da plašim ni da mu kvarim raspoloženje, kaže doktorka Ivana Milošević, zamenica direktora Infektivne klinike. Ne mogu da kažem ništa ni lepo ni ohrabrujuće, jer čim nekoga otpustimo, istog trena primamo novog obolelog. Svi su na kiseoničkoj potpori, dok ostale sa blažim simptomima, kaže Miloševićeva, upućujemo na kućno lečenje, uz obavezne i redovne kontrole.
Apelujemo na one koji ne poštuju mere, ne veruju da virus postoji i misle da se to dešava nekom drugom da, za opšte dobro, shvate da se to dešava nama i da se dešava ovde, poručuju čelnici Klinike za infektivne i tropske bolesti.
INFO 24 / Tanjug