Srbija je spremnije od mnogih zemalja dočekala udar epidemije na ekonomski i privredni sistem, a visoka stopa u prvom kvartalu nije iznenađujuća, kaže ekonomista Zoran Grubišić.
Srbija je lidersku poziciju po rastu BDP-a u Evropi, posle prvog kvartala, osvojila zahvaljujući dobroj startnoj ekonomskoj i finansijskoj poziciji, kojom je dočekala pandemiju kovida 19, ocenjuju sagovornici Studija B. Nisu strani investitori poslednjih godina slučajno ulagali u Srbiji, već na osnovu procene da ovde imaju političku i ekonomsku stabilnost, kaže novinarka Informera Milica Dakić. Ekonomista Zoran Grubišić, profesor Beogradske bankarske akademije, kao našu prednost nad nekim drugim zemljama, ističe da nismo „monokulturni“ i da naša privreda i finansije ne zavise isključivo od jedne dominantne privredne grane.
Srbija je, sa ekonomskog stanovišta, spremnije od drugih zemalja dočekala pandemiju koronavirusa. Ovi podaci su dobri, ali moramo da imamo u vidu i startne pozicije s kojih smo krenuli. Nama ovakav presek, makar on bio i posledica zatečenog stanja, prija jer nam, kaže profesor Grubišić, trebaju ove visoke stope.
Ovo o čemu danas pričamo rezultat je odgovorne ekonomske politike koju aktuelna vlast vodi poslednjih godina. Kockice su se, kaže Milica Dakić, novinarka Informera, složile tako da je Srbija evropski lider po rastu BDP-a, u najtežoj situaciji.
Srbija prednjači u društvu zemalja s najviše direktnih stranih investicija i to nije slučajno. Niko, kaže Dakićeva, ne ulaže novac tamo gde političke i ekonomske prilike nisu stabilne.
Srbija nije monokulturna zemlja i ne zavisi većinski od jedne dominantne privredne grane, nafte, turizma ili nečeg trećeg, kao, kaže Grubišić, zemlje koje beleže najveći pad BDP-a u prvom kvartalu 2020.
Iako drugi kvartal, kompletno, protiče u znaku korone, ekonomista Grubišić siguran je da ćemo i na polugođu ipak biti u plusu. Kriza drma celu planetu, niko iz nje neće izaći pozitivan, sada se uspesi mere po tome ko beleži manji ekonomski pad. U mesecima pred nama manji pad privredne aktivnosti i porast nezaposlenosti biće dva najvažnija parametra za ocenu uspešnosti zemalja koje se suočavaju sa istim problemom, ocenjuje profesor Zoran Grubišić.
INFO 24