U Srbiji preminulo još 7 pacijenta od korona virusa, potvrđeno novih 304 slučaja. Situacija se poboljšava iz dana u dan, poručili epidemiolozi.
U Srbiji je otkriveno još 304 pozitivna slučaja na virus kovid 19, premunulo je još sedam osoba, a ukupno ima 117 smrtnih slučajeva, saopštio je danas pokrajinski sekretar Zoran Gojković. On je na redovnoj konferenciji za medije u Palati Srbija rekao da je regstrovano ukupno 5.994 potvrđenih slučajeva. Kaže da je u poslednjih 24 sata testirano 3.462 ljudi, od čega je 304 pozitivno.
Ukupno je hospitalizovano 3.853 pacijenta, a trenutno je na respiratoru 26 pacijenata. Takođe, ukupno je testirano 36.028 osoba.
Od sedam osoba koje su preminule u poslednja 24 sata, četiri su muškog pola,a tri ženskog, rekao je Gojković.
Ukupmo ima izlečenih 637 građana, a procenat smrtnosti je 1,95 odsto.
Gojković kaže da je od 117 smrtanih slučajeva 80 osoba muškog i 37 ženskog pola.
Virusom korona zaraženo 642 zdravstvenih radnika
Pokrajinski sekretar za zdravstvo saopštio da je 642 zdravstvenih radnika u Srbiji zaraženo virusom korona.Gojković je, na pres konferenciji, naveo da je od početka epidemije, na Kovid 19 testirano 6.795 zdravstvenih radnika.
Nadležni Zavod izdaje potvrdu o isteku izolacije
Kon istakao da se sve osobe, koje su bile u samoizolaciji 14 dana zbog kontakta sa inficiranim licem, po isteku izolacije vraćaju se na posao, bilo da su testirane ili ne.Kon je, na konferenciji za štampu upitan koliko dana u samoizolaciji ostaju osobe koje su bile u kontaktu sa zaraženim licem, odnosno kada se vraćaju na posao, i koja im je potvrda potrebna, rekao je da se najčešće osobe koje su bile u kontaktu sa inficiranim testiraju, a da je to obavezno za zdravstvene radnike.
Objasnio je da je pravno regulisano ko sprovodi nadzor u toku samoizolacije, a to je nadležni Zavod za javno zdravlje, koji izdaje potvrdu da je izolacija sprovedena pod nadzorom.„Ako je samoizolacija bila zbog putovanja u inostranstvo, moguće je i da se ta lica nisu javila nadležnom zavodu, pa jedini koji mogu da izvrše potvrdu jesu oni koji su kontrolisali, a ako je to policija neophodno je da izda neku potvrdu na osnovu koje će nadležni zavod izdati svoju. Ne može nadležni zavod da izdaje potvrde tamo gde nije vršio nadzor“, rekao je Kon.
Ukazao je da putnici iz međunarodnog saobraćaja dobijaju rešenje sanitarne inspekcije o zdravstvenom nadzoru koji traje 28 dana.
Svi koji su se oglušili o mere za domove biće kažnjeni
Drastične mere su bile naložene direktorima svih domova za stare kako se tu ne bi uvukao korona virus i svi koji su se o to oglušili biće sankcionisani, ponovio je pokrajinski sekretar Zoran Gojković poručivši da tu neće biti nikakvog popuštanja.
Na pitanje kako nam je korona ušla u domove za stare, on je rekao da je od početka sugerisano da tu ne sme da uđe korona, pošto nam je to, narodski rečeno, jedna od slabih tačaka celog sistema, s obzirom na veliki broj gerijatrijskih pacijenata, kao i stare i obolele populacije koja se tu leči.
Kaže da su se neki oglušili o drastične mere koje su bile naložene ustanovama socijalne zaštite i domovima za stare i da će državni organi sprovesti postupke u skladu sa zakonom.
Novinari uskoro na pres konferencijama Kriznog štaba
Epidemiolog dr Darija Kisic Tepavčević najavila je da bi novinarima uskoro trebalo da bude omogućeno da prisustvuju pres konferencijama Kriznog štaba za borbu protiv virusa korona.Kako je rekla, jedna od prvih „relaksirajućih mera“ biće povratak novinara na konferencije, jer se u ovom momentu stručno procenjuje da je smanjen rizik, uz odgovarajuće mere zaštite.“I mi više volimo interakciju sa novinarima, jer nam mnogo pomažete u borbi protiv ove bolesti, tako da će se uskoro ponovo družiti u ovoj sali“, rekla je Kisić Tepavčević.
Inače, na današnjoj konferenciji, saopšteno je da obraćanja javnosti sutra, na Vaskrs, neće biti, ali će svi podaci, kao i do sada biti objavljeni na sajtu Covid19.rs.
Sledeća pres konferencija biće održana u ponedeljak, 20. aprila.
Veliki broj zaražen, a bez simptoma,zato važna distanca
Građani moraju da shvate da je veliki broj nas zaražen a da nema nikakve simptome, zbog čega je i dalje važna socijalna distanca kako bi se sprečilo prenošenje korona virusa, rekao je pokrajinski sekretar Zoran Gojković.
Mi imamo posla sa neviljidivim neprijateljem, naglasio je on dodajući da kod velikog broja ljudi koji su aspimptomatski zaraza prolazi bez simptoma.
„Imamo i zdravstvene radnike, kao i radnike u socijalnim službama, koji nakon završenog posla odlaze kući i na njima je da preduprede mogućnost bilo kakvih kontakata, što je veoma teško. I ti ukućani se kreću u određenom periodu i zato su sve naše molbe da se što više socijalno distancirama i tako smanjimo mogućnost prenošenja virusa“.
Kaže da je sve više zaraženih, kako vreme prolazi, i raste mogućnost prenošenja virusa.
Sve bolnice rade 24 sata i pored policijskog časa
Gojković apelovao na sve gađane koji imaju potrebu da odu kod lekara da im ne bude izgovor policijski čas što to nisu učinili, jer sve bolnice rade 24 sata, bio ili ne bio policijski čas.
Gojković je, na pitanje kako je organizovan odlazak pacijenata na dijalizu u okviru policijskog časa, kao i da li je tačno da neće dobiti terarpiju do utorka, istakao da se dijaliza dobija na uobičajeni način, kao i što se obavlja i prijem u bolnice drugih pacijenata koji nisu zaraženi i oboleli od kovid19.
„Svima kojima je pomoć potrebna, bez obzira koje je doba dana ili noći, neka se jave nadležnim zdravstvenim ustanovama kako bi im se obezbedila potrebna nega. Policija nikome neće praviti probleme ili smentnju i pomoći će da sa pratnjom dođu do bolnice“, kazao je on.
Gojković je istovremeno zamolio građane da ne zloupotrebljavaju to, dodajući da je bilo slučajeva da se na taj način pokušavalo zaobići uvedene mere.
Većina korisnika Centra u Nišu ima blage simptome
Darija Kisić Tepavčević izjavila je da je u Gerontološkom centru u Nišu virus korona potvrđen kod 165 osoba i svi oni su hospitalizovani u Klinickom centru Niš, a većina ima blage simptome.
Ona je navela da stanje najvećeg broja njih zahteva stalnu tuđu negu, te da je tačno da je u početku, iako je zdravstveni kadar u KC Niš dovoljan za zbrinjavanje pacijenata sa Kovida 19, s obziron na posebnu vrstu nege i veliki priliv, bilo nedovoljno kadra da se svi zbrinu u kratkom vremenu, kada je reč o nezi, hranjenju, presvlačenju.
U skladu sa tim, angažovano je dodatnih 12 medicinskih sestara i negovatelja, koji će se isključivo baviti takvom vrstonm nege korisnika GC Niš, koji se nalaze u KC Niš.
INFO 24 / Tanjug