Grad Užice je u partnerstvu sa Gradom Tuzlom dobio oko 600.000 EUR od Delegacije Evropske unije u Srbiji za sprovođenje projekta “Novi život neolitskog nasljeđa u prepoznatim područjima od posebnog značaja – Neolife”. Kao partner, uvedena je i srednje umetnička škola iz Užica, zbog specifičnosti projekta, ali i opština Milić iz Republike Srpske.

Ovim projektom, osim izgradnje replike neolitskog naselja koja uključuje sojenice, zemunice, neolitske peći, neolitsku kuhinju i radioničarski prostor, biće nabavljena i oprema za stalnu muzejsku postavku i uspostaviće se održiv sistem funkcionisanja naselja.

„Tako ćemo imati paktično neolitsko naselje koje sadrži šest objekata – pet iz perioda neolita, pri čemu četiri standardne kuće pokrivene slamom i šindrom i oblepljene blatom, i jedna je poluzemunica, koju je koristio neolitski čovek. Šesti objekat je interesantan, jer je iz kasnijeg, bronzanog perioda, i bio je kameni“, kaže za INFO 24 Miroslav Ivanović, menadžer promocije projekta Neolife.
Prošlog leta počela je gradnja ove replike neolitskog naselja na zaravni kod Staparske banje. Sada su vidljive konstrukcije budućih drvenih građevina, visokih ograda, platoa.

„Ceo koncept je napravljen tako da ćemo mi u kućama imati postavke silikonskih figura neolitskih ljudi u prirodnoj veličini. Svaki objekat će biti posvećen nekom privređivanju neolitskog čoveka. Znači, jedan objekat će biti posvećen obradi gline, drugi obradi kostiju, kamena, izradi neolitkse hrane… Isperd kamenog objekta posebno će biti izdojen deo za animaciju dece“, dodaje Miroslav Ivanović.
Grad Užice je sa šest miliona dinara pomogao projekat, u vidu nabavke i postavljanja toaleta, dovođenja kanalizacije i struje za celo naselje i sve objekte.

„Trenutno se radi napajanje vezano za telekom, odnosno internet i telefonska mreža za neolitsko naselje. Mi smo učestvovali u kompletnom projektu vezano za objedinjavanje celokupnog projekta, u smislu da kada sutra naši sugrađani budu dolazili, mogu imati sve elemente za uživanje u ovom delu prirode“, istakao je Nikola Maksimović, direktor JP Užice razvoj.
Završetkom ovog projekta Užice upotpunjuje atraktivnu turističku celinu u gornjem toku Đetinje. Kreće se uz reku od najstarije hidrocentrale stare 119 godina, na užičkoj plaži, pored srednjovekovne tvrđave Stari grad, koja se upravo revitalizuje, zatim šetalištem proglašenim „Evropskom zelenom stazom” kroz „ćirine” tunele i stenovitu klisuru Đetinje, pa stiže do Staparske banje i arheološkog parka.
Za INFO 24 iz Užica, Nada Dželebdžić