Stav struke je da apsolutno nema nikakvog stručnog opravdanja da u ovom trenutku zatvaramo škole, vrtiće i fakultete, već bi to bilo kontraproduktivno“, rekla je Brabić.
Premijerka Ana Brnabić izjavila je da uprkos panici kod građana zbog korona virusa nema razloga da se zatvore vrtići, škole i fakuteti i istakla da je to stav stručnjaka.
„Stav struke je da apsolutno nikakvog stručnog opravdanja i nikakve stručne osnove da u ovom trenutku zatvaramo škole, vrtiće i fakultete, već da bi to bilo kontraproduktivno“, rekla je Brnabić u obraćanju građanima iz Vlade Srbije.
Ona navodi da je to izuzetno osetljiva tema i da je zato još jednom razgovarala sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem danas oko pola 11.
Kaže da je Vučić insistirao da se još jednom razmotri to pitanje, ali da je ona iznela stav da to ne bi trebalo da se uradi pošto je stav struke po tom jedinstven.
Premijerka ističe da bi to bilo kontraproduktivno, pre svega, zato što to ne bi bila garancija da bi deca i mladi sedeli kući u izolaciji, već bi se možda skupljali na nekom drugom mestu.
Brnabić je dodala da bi u tom slučaju imali mnogo manju kontrolu nad decom nego ako su ona u školi.
„U tom smislu ne bi ništa pametno niti pozitivno učinili u ovom trenutku, uprkos panici i histeriji“, rekla je Branabić.
Ističe da je upravo o tome obavestila predsednika Vučića da ne može donese odluku o zatvaranju škola pošto bi to bilo suprotno stavu struke.
„Molim roditelje, nastavnike i direktore škola, kao i sve zaposlene u obrazovanju da razumeju to i da slušamo stručnjake. Moguće je da će se ova situacija promeniti, ali nama je zaista svaki dan važan“, rekla je Brnabić.
Kaže da će se sastanci održavati i vikendom, a da će najkasnije u ponedeljak biti održan novi sastanak po pitanju škola, kada će se ramostriti novi podaci i situacija.
Brnabić je rekla da je sa Ministarstvom prosvete pokrenuta pripema, kako bi se omogućila nastava od kuće, ali i da je održan sastanak sa RTS-om o tome da se određena nastava odvija i na kanalima RTS-a, kao i priprema da se deo nastave odvija i na putem digitalnih udžbenika.
„Mi ćemo biti spremni i da od ponedeljka ovo uradimo ako to bude stav struke. Razumem svu zabrinutost, ali najpametnije je da uradimo ono što kažu stručnjaci. Bez obzira na svu paniku i sve pozive i pritisak ne možemo doneti odluku koja nije u skladu sa onim što strika govori“, poručila je Brnabić.
Premijerka je podsetila da je na savet struke zimski raspust bio produžen za nedelju dana zbog epidemije gripa, te da je baš zahvaljujući toj odluci „završena“ epidemija gripa, pre nego što je registrovan prvi slučaj koronavirusa u zemlji.
„Ne bežimo od toga, niko od vlasti ne beži od toga. Tada je savet bio takav. Razumem da je teško, najlakše bi bilo politički da zatvorimo škole, ali u ovom trenutku slušaćemo samo struku. Toliko puta nam je pomogla, i bez obzira na histeriju i paniku, stajaćemo iza struke“, rekla je Brnabić.
Stručnjaci:Tvrdimo bezbedno je ići u škole,stojimo iza toga
Uprkos zabrinutosti građana zbog korona virusa, nema razloga da se zatvore vrtići, škole i fakuteti, poručili su danas stručnjaci na konferenciji za medije u Vladi Srbije i rekli da stoje iza ove odluke.
Doktorka Darija Kisić Tepavčević iz Instituta za javno zdravlje „Milan Jovanović Batut“ istakla je da se sve odluke u vezi s korona virusom donose na osnovu stručnih analiza i raspoloživih podataka.
Ona je odgovarajući na pitanja novinara u vezi s mogućim prenosom virusa kod mlađe populacije van škola i u okviru njih, ponovila da mladi imaju manju verovatnoću da budu inficirani.
„Mi smo doneli odluku koja je zasnovana na osnovu svih raspoloživih dokaza“, istakla je Kisić Tepavčevićeva i navela da je struka pratila ponašanje drugih zemalja i kako su one postupale u prethodnom periodu, a s obzirom da je Srbija jedna od poslednjih zemalja u kojoj je zabeleženo prisustvo korona virusa.
Kako je rekla, Italija je bila jedna od prvih zemalja koja je zatvorila škole, pa to, kaže, nije dalo apsolutno nikakve efekte u sprečavanju širenja virusa.
Ona je novinarima ukazala da su i stručnjaci takođe roditelji i da imaju decu koja se školuju, da razume zabrinutost, ali je ponovila da odluke moraju da donose stručnjaci.
Načelnik Jedinice za zarazne bolesti Gradskog zavoda za javno zdravlje Predrag Kon rekao je da se svi kontakti ispituju, što znači da se ispituje svaki zaraženi i s kim je bio u kontaktu.
Kon je rekao da se za 24 zaraženih korona virusom registrovanih do sinoć u 18 sati zna trag virusa, odnosno način na koji su se zarazili, a da će za još sedam osoba, kod kojih je virus registrovan do jutros u 8.00 sati, to biti poznato u toku dana.
On je dodao da se mogu očekivati slučajevi koji nisu povezani, čime se potpuno menja način i plan rada, odnosno uključuje se ispitivanje svake teške respiratorne infekcije ili simptoma, i svi se testiraju bez obzira na to da li su negde putovali ili nisu.
Svako ko u Srbiji bude morao da ide na respirator, biće testiran kako bi se znalo da li je virus prisutan.
„Ulazimo u drugu nedelju, rekli smo u startu da ovo traje šest do osam nedelja. Pratićemo iz nedelje u nedelju. S prvom nedeljom smo prošli bez žrtava. Svaka situacija bez žrtava je dobar rezultat. Voleo bih da nemamo nijednu, što nije nemoguće. Ako budemo solidarni, sarađivali i pravovremeno lečili, ima šanse da prođemo bez žrtava. Nije verovatno, ali nije nemoguće“, rekao je Kon.
Kada je reč o situaciji u čačanskoj Gimnaziji u kojoj je jutarnja smena raspuštena, Kon je naveo da će u tu školu iz „psiholoških razloga“ otići ekipa Zavoda za biocide, a kako kaže, u toj školi virusa nema.
„Odmah da vam kažem, tu virusa nema. To je značajno psihološki“, napomenuo je Kon i dodao:
„Ako neko misli da mi nosimo tu odgovornost tek onako, vrlo se vara. Kad tvrdimo da je bezbedno da se ide u škole, onda stojimo iza toga“, rekao je Kon i zamolio da se struka pusti da radi svoj posao jer će, istakao je, na taj način biti najbolje svima.
Infektolog Mijomir Pelemiš istakao je značaj medija i pojasnio da struka nikada nije rekla da deca ne mogu da se zaraze, ali da se virus različito ponaša u organizmu i ukazao da mnogo veće zemlje od Srbije, poput Velike Britanija i Nemačke, nisu zatvorile škole.
Načelnik pulmologije i alergologije u „Tiršovoj“ Branimir Nestorović ocenio je da mnogi čekaju da struka pogreši i da je mnogima „uvek lakše“ biti pesimista nego optimista.
„Nama je strašno teško, to što se ja često smejem, to ne znači da je lako. Mi odgovaramo za ljudske živote. Hajde da budemo malo racionalni. Da postoji bilo kakav rizik ja bih prvi rekao da se ne ide u školu“, rekao je Nestorović.
U Srbiji ima dovoljno testova za testiranje na koronu
U Srbiji ima sasvim dovoljno testova za testiranje građana na korona virus, izjavio je u Vladi Srbije infektolog Mijomir Pelemiš.
On je tako odgovorio na pitanje novinara da li ima dovoljno testova za građane pošto su se pojedini žalili su lekari odbili da ih testiraju.
„Nije stvar u tome da li lekari odbijaju da testiraju pacijente već je suština da indikaciju za testiranje postavljaju lekari“, naglasio je Pelemiš.
Ako budemo tako razmišljali biće nam potrebno sedam miliona testova, rekao je on i poručio da treba ostaviti lekarima da procene koga treba testirati.
„Imamo sasvim dovoljno testova za sve kod kojih postoiji sumnja na korona virus“, rekao je Pelemiš.
Na pitanje za premijerku koliko je ljudi trentno u izolaciji, Ana Brnabić je rekla da se takvi preseci rade na dnevnom nivou i da će biti saopšteni javnosti na konferenciji u 18 sati.
INFO 24 / Foto: Tanjug