Ministar zdravlja Zlatibor Lončar izjavio je da privremena bolnica u Šapcu ne može da počne sa radom, jer tamo nema infektologa na raspolaganju.
Ministar zdravlja Zlatibor Lončar izjavio je da se niškoj hali Čair, kao i u svim drugim privremenim bolnicama, gde se smeštaju oni sa blagim simptomima, ljudi testiraju po utvrđenim procedurama stručnjaka, a ne onda kada bi pacijenti to želeli.
Pitanje novinara bilo je u vezi informacije koju su dobili da je u hali Čair dvoje pacijenata započelo štrajk glađu, tražeći da se testiraju svi koji su na to stekli pravo, kao i da su drugi pacijenti nezadovoljni, jer nisu testirani kada je to, kako tvrde, trebalo i da se kasni sa testiranjem u Čairu.
Lončar kaže da postoje lekarske ekipe koje su za njih zadužene i najmerodavnije da kažu kada će se neko testirati.
„To ne odlučuje sam pacijent, postoji tačno određeni faktori koji se gledaju i ko se i kada testira. Mi trenutno radimo više od 2.000 testova dnevno i nema nikakvih problema da se svi testiraju. Nama je upravo cilj da se kontrolno testiraju svi koji su u tim objektima kako bi bili što pre van bolnica ako su zdravi”.
Lončar je zamolio te pacijente za odgovornost i strpljenje i istakao da mora da se uradi sve što nalaže struka.
„Na te ucene i štrajkove u ovoj situaciji ne možemo da reagujemo, kao što bi možda reagovali u nekoj drugoj situaciji. Držaćemo se samo struke i pravila koja važe”, naveo je Loncar, prenosi Tanjug.
Direktor Infektivne klinike u KC Srbije Goran Stevanović je rekao da su komplikacije kod ove bolesti moguće i najčešće između 10. i 14. dana od početka simptoma.
Tako da kod svih osoba za koje se utvrdi da su pozitivne, prvo testiranje se sprovodi nakon 14. dana, objasnio je on.
„Ako je prvi test negativan, sledeće testiranje se sprovodi u narednih 24 do 48 sati. U slučaju da je prvi test bio pozitivan, u narednih pet dana će se ponoviti sledeći test. Tako da tek kada imamo prvi negativan test, pristupa se ubrzanom testiranju od 24 do 48 sati”.
Kod pacijenata koji su bili lečeni bolnički zbog upale pluća i slično u zavisnosti od kliničke slike i boravka u bolnici, a zatim se leče u privremenim bolnicama, i vreme kada će se ponoviti testiranje za negativan test može da bude od nekoliko dana do desetak dana, u zavisnosti od otpusta, što se jasno definiše u otpusnoj listi, naveo je Stevanović.
Kaže da je cilj da lekari budu sigurni da će testiranje obaviti kada prestane opasnost i po samog pacijenta da ne nastanu komplikacija, a to je po prolasku 14 dana od početka simptoma, za najveći broj bolesnika.
Kod pacijenata sa teškom kliničkom slikom to može potrajati i više nedelja, dodao je on.
Osobe sa smetnjama u razvoju bez ograničenja, uz mere opreza
Uredba o slobodnom izlasku dece sa autizmom biće proširena na sve osobe sa smetnjama u razvoju, bez obzira na godine, rečeno je danas na konferenciji za novinare u Palati Srbija.
Kako je precizirano, neće biti vremenskog ograničenja u trajanju šetnje niti u koje doba dana se odvija, prenosi Tanjug.
Međutim, sa takvom osobom moći će da bude samo jedan pratilac, uz obavezno pridržavanje svih mera predostrožnosti.
Medicinsku opremu nabavljamo najbrže moguće
Nastavićemo da nabavljamo medicinsku opremu onako kako mislimo da je najbrže i najbolje i kako bi je imali svi zdravstveni radnici i oni kojima je potrebno, a poznato je kakva je situacija na svetskom tržištu, rekao je ministar zdravlja Zlatibor Lončar.
On je tako odgovorio na pitanje CINS-a na koji način RFZO nabavlja opremu budući da nema javnih nabavki.
„Nabavljamo na najbolji i najbrži način, da bi zaštitili medicinske radnike i sve druge i da ne bi imali posledice. To je način koji spasava zdravlje ljudi, ljudske živote”, istakao je Lončar.
On je dodao da će sve uraditi da i onima koji postavljaju to pitanje tom opremom pognu kako bi ostali živi i zdravi, i da sutra, kako je rekao, „mogu da sude o tome sta smo i kako nabavljali”.
Lončar je takođe pozdravio građane Srbije i pozvao ih da izdrže još malo, da ne gube duh i nadu, i da znaju da će sve proći.
„Navikli smo da nas ništa ne zaobiđe, ali moramo izaći jači i bolji, imaćemo vremena da razmišljamo sta ćemo i kako ćemo”, rekao je Lončar, prenosi Tanjug.
Zahvalio je na strpljenju i razumevanju i poručio da svi treba da se pridržavaju mera i sačuvaju pozitivni duh.
U Šapcu nema infektologa na raspolaganju
Ministar zdravlja Zlatibor Lončar izjavio je da privremena bolnica u Šapcu ne može da počne sa radom, jer tamo nema infektologa na raspolaganju.
„Osnovni razlog da bi radila neka privremena bolnica, je da imamo infektologa koji bi tu radio. Trenutno nemamo infektologa na raspolaganju za to i to je razlog”, rekao je Lončar, prenosi Tanjug.
On je tako odgovorio na pitanje zašto Štab za vanredne situacije Šapca još uvek nije dobio odgovor premijerke i ministra na zahtev da u tom gradu počne da radi privremena bolnica za smeštaj osoba sa lakšim oblikom zaraze kovidom 19.
Lončar takođe tvrdi da je reč isključivo o stručnim, a ne političkim razlozima.
„Molim sve da znaju da sve pažljivo razmatramo, i da ne pretvaraju stručna pitanja i ono što može da ugrozi nekoga, ne prebacuju na neko drugo polje, posebno ne na političko”, rekao je Lončar., prenosi Tanjug.
Stevanović: Još uvek nema dovoljno donora krvne plazme
U Srbiji u ovom trenutku nema dovoljno donora krvne plazme sa antitelima osoba izlečenih od koronavirusa, izjavio je direktor Infektivne klinike u Beogradu Goran Stevanović i dodao da se krvna plazma kao dopunska terapija u lečenju primenjuje samo kod određene kategorije pacijenata.
Stevanović je na pres konferenciji na pitanje o primeni krvne plazme u lečenju koronavirusa rekao da je Srbija na početku kada je reč o toj terapiji i dodao da ona nigde u svetu nema široku primenu i da se ne daje svim pacijentima, nego određenim kategorijama bolesnika.
„Moraju da se ispune još neki uslovi, u smislu podudarnosti krvne grupe donora i primaoca, to je kompleksno pitanje, a odluka o primene te terapije je konzilijarna i uvek uključuju transfuziologa uz kliničare koji brinu o pacijentu”, rekao je Stevanović, prenosi Tanjug.
INFO 24 / Politika / Foto: Tanjug