Radovi na izgradnji nove kovid bolnice u Vojnom kompleksu „Zemun ekonomija“ na Batajnickom drumu u Beogradu uveliko napreduju, a jutros ih je iznenadno obišao i predsednik Aleksandar Vučić.
Predsednik je ukazao da nam, kao Evropi i celom svetu predstoji teška jesen i zima, a da je država mogla da izdvoji četiri milijarde dinara za bolnicu u Beogradu i oko dve milijarde za onu u Kruševcu.
„Uz još dve milijarde za opremu, to je oko 70 miliona evra na koje niko nije mogao da računa, za koje niko nije znao da će biti potrebe“, rekao je Vučić tokom obilaska.
Konstatovao je da se bolnica gradi „neverovatnom brzinom“, podsećajući da pre dva meseca na mestu gradnje nije bilo ničega.
„Dobio sam fotografije sa lica mesta, ali nisam verovao da je ovoliko, da će ove veličine da bude. Biće velika i imperesivna bolnica“, rekao je Vučić.
Obilasku prisustvuju i ministar zdravlja Zlatibor Lončar, ministar odbrane Aleksandar Vulin, te direktor Infektivne klinike KCS Goran Stevanović, kao i predstavnici izvođača.
Gradnja jedne od dve planirane kovid bolnice, uz onu u Kruševcu, pocela je pre dva meseca, 1. avgusta, a plan je da bude gotova do 1. decembra.
Bolnica na Batajničkom drumu imaće najmodernije uređaje i kapacitet od 200 jedinica intenzivne i 804 poluintenzivne nege, kao i porođajnu i angio salu.
U Batajnici – multifunkcionalna bolnica
U Batajnici će biti izgrađen moderan multifunkcionalni zdravstveni objekat, koji će, osim što će biti kovid bolnica, moći da se koristi za razne namene, rekao je predsednik Srbije Aleksandar Vučić tokom obilaska radova i najavio da će biti gotovi do 1. decembra.
Kaže da je pitao ljude u zdravstvu da li će Srbija baciti novac ako više ne bude kovida dok ne bude izgrađena kovid bolnica u Batajnici i da su mu rekli da to svakako nije bacanje novca, pošto je kovid još tu, ali i zato što će to biti multifunkionalna bolnica.
Vučić dodaje da će tu biti raznih kapaciteti i mnogo ležajeva intenzivne nege, kao i da će objekat moći veoma brzo da se prilagodi za svaku potrebu u zdravstvu.
Predsednik navodi da su mu preneli da ćemo imati u budućnosti puno izazova po pitanju infektivnih bolesti.
Ministar za zdravstvo Zlatibor Lončar je rekao da će tu biti dva skenera, angio sala, dijaliza, porođajna sala…
Vučić ističe da država ulaže u zdravstvene kapacitete oko 170 miliona evra, ne računajući ulaganje u kliničke centre, infektivnu kliniku i kovid bolnice.
Tako se ulaže, dodaje Vučić u zdravstvene objekte u Vranju, Pirotu, Kikindi, Leskovcu, Prokuplju i Aranđelovcu, Gornjem Milanovcu, Smedervskoj Palanci, Vrbasu, Požarevcu….
Dodao je da se ulaže, na primer, u Infektivnu bolnicu u Beogradu prvi put posle 90 godina.
Jedan od radnika mu je prišao tokom obilaska radova rekavši mu da nema boljeg od njega, a Vučić im je rekao da je važno da požurimo sa tim radovima i da mora da bude gotovo do 1. decembra pošto bi kovid mogao ponovo da se vrati kod nas zbog situacije u Evropi koja je sada loša.
Ulažemo u zdravstvo, a kako je u zdravstvu – tako je u državi
Srbija jedna od najbezbedijih zemalja, među tri u celoj Evropi po pitanju kovida 19 i najbezbednija je u regionu, sa najmanje zaražeih na 100.000 stanovnika, istakao je danas predsednik Aleksadnar Vučić i naveo da Srbija značajno ulaže u zdravstveni sistem, jer u savremenom svetu važi da – kakav je zdravstvenim sistem, takva je situacija u državi.
Vučić je poručio da je država u vreme kada su ljudi pomislili da se približavamo kraju pandemije odlučila da izgradi kovid, ali multifunkcionalnu bolnicu u Zemunu, jer je najvažnija briga o životu građana i dodatno osnaživanja zdravstvenih kapaciteta.
On je, nakon obilaska radova na izgradnji kovid bolnice u Zemunu, istakao da će to bili ne samo kovid, već multifunkcionalna bolnica, koja mora da bude gotova do 1. decembra, kako bi pomogla u rešavanju problema sa opakom bolešću.
Vučić je preneo da u istom tempu teku radovi u Kruševcu, na dva puta manjoj kovid bolnici, koja će biti od velikog značaja za Rasinski, Šumadijski, Raški, pa i deo Topličkog, Nišavsog i Moravičkog okruga.
„Pokazalo se da smo uprkos svim teškoćama i razaranju zdravstvenog sistema, bez ulaganja decenijama, uspeli da polako, postepeno podižemo zdravstvene kapacitete… To su na stotine miliona evra. Ogroman novac država ulaže u zdravstvenu infarstrukturu, jer je u savremenom svetu zdravstvo i zaštita života od najvećeg značaja. Kakav vam je zdravstveni sistem, takva je situacija u državi“, rekao je Vučić.
Istakao je da je situacija sa kovidom 19 u Srbiji trenutno povoljna, ali da nas čekaju teška jesen i zima.
„Imamo ogroman strah i važno je da budemo disciplinovani i da pokušamo da sprečimo teške posledice na jesen i na zimu“, rekao je Vučić.
On je izrazio zadovoljstvo što na izgradnji bolnice rade domaći izvođači, svakodnevno oko 400 ljudi.
Podsetio je na to da je sistem u aprilu, u junu i julu bio na ivici pucanja, kada su sve bolnice bile pune, dodajući da se i u tome vidi značaj novih bolnica koje se grade.
Zahvalio je svim lekarima, zdravstvenim radnicima, što brinu o ljudima i obavljaju najtezi posao.
INFO 24 / Tanjug / Foto: Tanjug