Potpredsednica Vlade i ministarka rudarstva i energetike, prof. dr Zorana Mihajlović, rekla je danas na otvaranju 16. međunarodnog sajma energetike da je 2021. godina prekretnica u sektoru energetike, s obzirom na to da se Srbija priključila energetskoj tranziciji, da želi da postane lider u regionu u tom procesu, a energetika pokretač rasta i razvoja cele privrede.
“Ovaj sajam je značajan jer u doba pandemije virusa COVID-19 moramo da učinimo sve da zaštitimo prirodu, da osiguramo energetsku bezbednost, da povežemo privatni i državni sektor i da napravimo veliki korak ka energetskoj tranziciji. Nema važnije teme danas ni u svetu, a ni u Srbiji, od energetske bezbednosti i borbe protiv klimatskih promena, od pitanja kako da imamo dovoljno energije, a da je obezbedimo na održiv način. Za Srbiju je 2021. godina jako važna, jer predstavlja prekretnicu za sektor energetike, jer se ove godine zaista uključujemo u zelenu energetsku tranziciju u koju je veći deo zemalja uveliko krenuo. Srbija treba da bude deo tog “voza zelene revolucije”, kako bismo u decenijama koje dolaze imali dovoljno energije, po održivim cenama, i sve to uz stalno unapređenje životne sredine. Prve korake smo već napravili. Doneli smo nove zakone, kako bismo ohrabrili nove investicije koje nismo imali prethodnih 30 godina, koliko je prošlo od kad je izgrađena poslednja velika termoelektrana ili hidroelektrana. Počeli smo izradu glavnih strateških dokumenata, integrisanog nacionalnog energetskog i klimatskog plana Srbije za period do 2030. godine, sa projekcijama do 2050. godine i strategije razvoja energetike Srbije za period do 2040. godine, sa projekcijama do 2050. godine. Napravili smo i novi plan investicija, koji predviđa izgradnju velikih i srednjih hidroelektrana, novih kapaciteta za proizvodnju energije iz OIE, izgradnju gasnih elektrana, dodatne kapacitete za skladištenje energije, kao i razvoj vodoničnih tehnologija”, rekla je Mihajlovićeva, i dodala:
“Drago mi je što su na sajmu zastupljene tri najvažnije teme – snaga prirode, snaga ljudskih resursa i energije.”

Ona je rekla da će investicije u energetici dovesti do značajnog povećanja energetske efikasnosti, s obzirom na to da Srbija danas troši četiri puta više energije od proseka EU, da će do 2040. godine udeo OIE biti najmanje 40 odsto i da će realizacija svih planiranih projekata umanjiti godišnju emisiju CO2 za oko 23 miliona tona, sa 53 miliona tona koliko je bila u 2019. godini.
“Zelena agenda je generacijsko pitanje i pitanje doprinosa svih nas. Država će postaviti okvir, utvrditi ciljeve, obezbediti novac za ulaganje u velike kapacitete, izdvojiti još više novca za sufinansiranje povećanja energetske efikasnosti u domaćinstvima i postavljanje solarnih panela. Zelena agenda daje neograničene mogućnosti za razvoj, za angažovanje fakulteta, instituta, inženjera i ostalih stručnjaka koji bi radili na najmodernijim tehnologijama i učestvovali u oblikovanju energetske budućnosti Srbije. Kroz ovaj proces imamo priliku da menjamo naš odnos prema energiji, da je koristimo racionalnije, da otvorimo energetski sektor i za veće učešće žena, imajući u vidu da je već sada u svetu veći procenat žena u sektoru OIE nego u sektoru nafte i gasa – 32 naspram 22 odsto. Pozivam vas da investirate, da predlažete projekte, da učestvujete u javnim raspravama. Pozivam lokalne samouprave i građane da se prijavljuju na nove javne pozive koje ćemo raspisivati već početkom 2022. za povećanje energetske efikasnosti i ugradnju solarnih panela”, rekla je Mihajlovićeva.
Potpredsednica Vlade poželela je svim učesnicima uspešan sajam i istakla očekivanje da će se na ovom mestu sledeće godine razgovarati o ostvarenim rezultatima, novim pripremljenim i ugovorenim investicijama i o mogućnostima da Srbija bude lider u energetskoj tranziciji, a energetika pokretač rasta i razvoja privrede.