Razvoj saradnje Francuske i Srbije u oblasti energetike i rudarstva bili su tema današnjeg sastanka delegacije francuskih privrednika sa srpskim kolegama i predstavnicima Ministarstva rudarstva i energetike na čelu sa ministarkom Zoranom Mihajlović.
Mihajlović je istakla da su prijateljstvo, dobri politički, ali i sve bolji ekonomski odnosi karakteristika odnosa Srbije i Francuske.
“Ovako velika i grandiozna poseta francuskih najvažnijih i najboljih kompanija Srbiji nama puno znači jer je reč o kompanijama koje rade u celom svetu, a neke od njih su dobro poznate i srpskom tržištu”, rekla je ona.
Ministarka je istakla da će tokom razgovora bit predstavljena potpuno nova strategija u oblasti energetike..
“Sa potpuno novom energetskeom strategijom krećemo 2021. godine svesni da je srpskoj energetici potreban investicioni bum. Poznate kompanije od Alstoma pa nadalje su dobroošle ka našoj energetici i energetskom tržištu”, rekla je ona.
Dodala je da će tokom razgovora srpska strana predstaviti planove i projekte kako bi se videlo u kojoj meri bi moglo zajedno da se radi.
“Nadam se da će ovaj sastank izroditi dublju, ekonomski još jaču kooperaciju između naše dve države. U stvari sigurna sam da hoće. Srbiji treba mnogo znanja, najboljih svetskih kompanija iz oblasti energetike da bi bili energetski stabilni”, rekla je ona.
Kao teme o kojima će se razgovarati, istakla je pametne mreže, ulaganju u distributivnu mrežu i obnovljive izvore energije, kao i o povezivanju u gasnom sektoru.
Ambasador Francuske Žan Luj Falkoni istakao da je Francuska neko ko podržava Srbiju, lojalan ali ne ekskluzivan partner, saveznik u rastu naše zemlje.
Posetu delegacije 25 francuskih kompanija iz Udruženja francuskih kompanija (MEDEF) ocenio je kao značajnu u nizu razvoja odnosa dve države, jer će doprineti unapređenju odnosa i saradnje.
On je istakao da su najviši predstavnici vlasti u Srbiji otvoreni prema saradnji sa Francuskom što doprinosi razvoju ekonomskih odnosa.
Izvršni direktor Ežisa Loran Žerman u ime francuskih privrednika ocenio je da su ukupni odnosi Srbije i Francuske u dobrom momentu za dalji razvoj saradnje kompanija iz dve države.
“Verujem da francuske kompanije mogu da pomognu srpskoj vlasti u realizaciji ciljeva energetske bezbednosti i efikasnosti koje je postavila“, rekao je on.
U fransuskoj privrednoj delegaciji su predstavnici kompanija iz sektora inženjeringa, transporta, zaštite životne sredine, poljoprivrede, banki i finansija, građevine i prerade otpada.

Stanivuković: Pojačava se saradnja sa Francuskom
Državni sekretar u Ministarstvu finansija Gojko Stanivuković sastao se danas sa francuskom poslovnom delegacijom MEDEF i istakao da je ekonomska saradnja dve zemlje intenzivna i da se konstantno unapređuje.
Stanivuković je na sastanku u Palati Srbija izrazio očekivanje da će ta saradnja biti znatno unapređena i ojačana u godinama koje dolaze, te da će fracuske kompanije u još većem broju investirati u Srbiju, saopštilo je Ministarstvo finansija.
“Francuska je tradicionalno jedan od najvažnijih ekonomskih i političkih partnera Srbije, što potvrđuju njihove brojne kompanije koje uspešno posluju u našoj zemlji. Posebno bih naglasio saradnju na strateškim projektima poput Beogradskog metroa i uspešne koncesije aerodroma Nikola Tesla od strane kompanije Vinci Airport”, kazao je on.
Osvrnuo i na trenutnu ekonomsku situaciju u Srbiji i rekao da se naša zemlja uspešno bori sa pandemijom virusa korona.
Istakao je da je uprkos ekonomskoj krizi na svetskom nivou, pad BDP-a na kraju prošle godine bio 1,1 odsto, što je najbolji rezultat u Evropi.
“Ovu godinu smo počeli sa sjajnim makroekonomskim indikatorima – javni dug je bio na nivou od oko 52 odsto, što je ispod kriterijuma koji propisuje Mastriht i može se smatrati sjajnim rezultatom”, naveo je on i dodao da se očekuje da će kumulativni rast naredne tri godine biti najveći u Evropi.
Podsetio je da je ove godine projektovan realni rast BDP-a od šest procenata, te da se u godinama koje slede očekuje godišnji rast od četiri odsto.
Kako je objasnio, održanje ekonomije postignuto je zahvaljujući jednom od najvećih ekonomskih paketa podrške u jugoistočnoj Evropi tokom 2020. godine, vrednim više od šest milijardi evra, što je oko 12,7 odsto BDP-a Srbije.
“Trenutno sprovodimo treći ekonomski paket podrške privredi i građanima, koji uz prethodna dva paketa iznosi ukupno oko osam milijardi evra. Očekujemo da ćemo zahvaljujući trećem paketu uspeti da očuvamo zadovoljavajući nivo plata i zaposlenost u većini sektora”, ukazao je državni sekretar.
Napomenuo je da je na kraju prošle godine nezaposlenost u Srbiji bila oko devet procenata, što se može smatrati veoma dobrim rezultatom, s obzirom da je ta stopa niža nego u periodu pre pandemije i što govori da je država blagovremeno i na pravi način reagovala na krizu.
Stanivuković je naveo, da je država imala dovoljno prostora da izdvoji novac za velike pakete podrške privredi i građanima, između ostalog zahvaljujući odgovornoj fiskalnoj politici koja je vođena.
Istakao je i da je naša država dokazala da je najbolja investiciona destinacija za multinacionalne korporacije, imajući u vidu da je nivo stranih direktnih investicija održan uprkos pandemiji.
“Tako su strane direktne investicije tokom 2020. godine iznosile tri milijarde evra”, kazao je Stanivuković i dodao da je to potvrdio i Financial Times, koji je našu zemlju proglasio svetskim šampionom u privlačenju stranih direktnih investicija u odnosu na veličinu ekonomije, drugi put u tri godine.
Stanivuković je napomenuo i da je vlada posvećena održanju ekonomskog rasta, baziranom na investicijama i izvozu, podržavajući trošenje novca i rast zasnovan na realnim i zdravim izvorima.
“Posvećeni smo nastavku implementacije strukturnih i sektorskih reformi, što nas svakako približava članstvu u EU, a to je naš prvi i najvažniji spoljno-politički prioritet”, kaže Stanivuković.
Objasnio je da će Srbija implementacijom strukturnih reformi unaprediti poslovno okruženje i dodatno osnažiti rast privatnog sektora, s ciljem privlačenja stranih i stimulisanjem domaćih investitora.
“Naš cilj je da unapredimo investicionu klimu, smanjimo formalnosti i da nastavimo s borbom protiv sive ekonomije”, naveo je on.
Osvrnuo se i na planirane kapitalne investicije Srbije, predviđene investicionim planom “Srbija 2025”, vrednim oko 14 milijardi evra, što će u najvećoj meri biti uloženo u putnu infrastrukturu, vodovodnu i kanalizacionu mrežu.
Takođe i u zdravstvenu infrastrukturu, digitalizaciju i obrazovanje, energetski sektor, kao i u otvaranje industrijskih parkova i slobodnih zona.
“Imamo veoma ambiciozan investicioni plan, predvideli smo dosta projekata koji će biti realizovani narednih godina, s ciljem unapređenja infrastrukture i kako bi se uvećao životni standard građana”, rekao je on i dodao da je budžetom za kapitalne investicije ove godine predviđeno izdvajanje od oko 5,5 odsto BDP-a.
Stanivuković je zaključio da je Vlada Srbije strateški fokusirana na dinamičan, pametan i održiv rast kroz jačanje ljudskih kapaciteta, podršku inovacijama kako bi se stvorila dodatna vrednost i unapredila produktivnost i preduzetništvo, s ciljem stvaranja značajno produktivnije i konkuretnije ekonomije.
Predstavnici MEDEF-a su čestitali Srbiji na postignutim rezultatima u oblasti vakcinacije i na ekonomskom paketu podrške privredi i građanima.
Takođe, predstavnici francuskih kompanija su izrazili veliko interesovanje za saradnju i investiranje u Srbiju.
INFO 24 / Tanjug / Foto: Tanjug / Strahinja Aćimović