Nadležni u lokalnoj samoupravi osvrnuli su se na prethodnih mesec dana od početka epidemije virusa korona rekavši da je u Čačku za to vreme potvrđeno 37 obolelih od Kovida 19. Prvi slučaj zabeležen je kod mlađe ženske osobe koja je doputovala iz Nemačke i prisustvovala 7. marta na proslavi 18. rođendana.
“Mi smo 7. marta uveče imali događaj koji je bio bukvalno epidemiološka bomba na teritoriji našeg grada. Tri dana posle tog događaja, 11. marta, pojavio se prvi oboleli sa tog događaja koji je smešten na infektivnu kliniku u Beograd”, podsetio je gradonačelnik Čačka Milun Todorović.
Istog dana, 11. marta, potvrđen je i pozitivan test kod muškarca srednjih godina, inženejra koji radi za kinesku kompaniju na izgradnji dela Koridora 11 od Čačka do Požege i on je u međuvremenu izlečen.Posle toga, stotine lica je stavljeno u je u kućnu izolaciju i ta brojka je bila oko hiljadu, a trenutno 766 osoba.
Sve zdravstvene ustanove su brzo reagovale i prateći upustva nadležnih u republici organizovale su se kako bi krenule u borbu protiv nepoznatog neprijatelja. Ogroman teret na početku epidemije nosili su zaposleni u Zavodu za javno zdravlje i bolnici. Formirani su bolnički timovi koji prate i leče pacijente 24 sata. Samo dva infektologa dobila su pomoć ostalih kolega.
“U prijemno trijažnom centru do sada je prošlo 209 pacijenata od toga je hospitalizovano 81. Uzorkovani su samo hospitalizovani pacijenti oni koji su imali kliničku sliku infekcije tako da je od 81 pacijenta pozitivno 34”, naveo je v.d. direktora Opšte bolnice Dr Miroslav Sretenović rekavši da je bilo i pacijenata koji su izlečeni i otpušteni kući.
Od početka epidemije, u bolnici je testirano 88 zdravstvenih radnika, a tri nalaza su bila pozitivna. Pacijenti se primaju i leče na tri odeljenja jer u infektivnom bloku nema dovoljno ležaja. Iskorišćeni su paviljoni neurologije, kožnih bolesti i palijative.
Što se tiče starosne strukture pacijenata, najmlađi je 98-mo godište, a najstariji 35-to godište.
Za trideset dana korone u Čačku, šest pacijenta je lečeno u Kraguejvcu, a 17 u Beogradu, dok su tri izgubila život.
Rečeno je da je učinjeno sve kako bi se suzbilo širenje virusa uz velike napore pre svih zdravstvenih radnika, ali i inspekcijskih službi, pripadnika Civilne zaštite i volontera.
Gradonačelnik Todorović je istakao dva infektologa u Opštoj bolnici i medicinske sestre i tehničare na tom odeljenju koji bukvalno ne izlaze iz skafandera već 30 dana. Ukazao je da je obezbeđena i velika podrška države i stučnjaka u borbi protiv Kovida-19.
Mirjana Aleksić, INFO 24