Treba da se zapitamo koliko smo kao narod u celosti svesni aktuelne situacije. Svaka čast za preko 90 odsto građana koji su svesni težine korona virusa i poštuju preporuke državnog rukovodstva
Bravo za one koji su angažovani da pomažu građanima kojima je potrebna pomoć u danima vanrednog stanja. Ovu kolumnu posvećujem lekarima. Oni su junaci današeg doba.
Svaka čast i svim lekarima koji su članovi kriznog štaba, svaka čast svim zaposlenima u svim zdravstvenim ustanovama u Srbiji.
Naravno ne želim ni u jednom trenutku da umanjim značaj u ovim teškim vremenima i zaposlenima u prodavnicama, dostavljačima hrane, volonterima, zaposlenim u državnom i privatnom sektoru koji su sada radno angažovani.
Čuveni srpski hirurg, lekar niškog Kliničkog centra dr Miodrag Lazić preminuo je od posledica virusa korona. Dr Lazić je spasio mnogo života tokom ratnih devedesetih godina prošlog veka. On je pre nedelju dana zbog teškog zdravstvenog stanja bio priključen na kiseonik i nažalost posle teške borbe izgubio je borbu sa opakim virusom.
Mnogobrojne kolege, prijatelji i pacijenti opraštaju se od čuvenog doktora Laze. Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić je istakao da je duboko potresen time što je ratni hirurg izgubio bitku protiv koronavirusa.
„Umro je lekar Miodrag Lazić, jedan veliki čovek. Ja ne bih rekao da on nije izdržao, toliko se obradovao otvaranju Kliničkog centra u Nišu, rekao je predsednik, koji se od srpskog stručnjaka oprostio čituljom u jednom dnevnom listu i poslao mu poslednji pozdrav.
„Poslednji pozdrav velikom heroju i borcu koi je dao svoj život da bi spasao druge. Većno ćeš biti u našim srcima. Srbija te nikada neće zaboraviti“, piše u čitulji koju potpisuje predsednik Aleksandar Vučić.
Doktor Miodrag Lazić rođen je u Zemunu 1955. godine, gde je i završio osnovnu školu. Potom mu je otac kao oficir bio premešten u Niš. U Nišu Lazić završava gimnaziju i studije medicine. Specijalizaciju iz hirurgije završio je na VMA u Beogradu sa trideset godina i tako postao jedan od najmlađih hirurga. Radio je u Vojnoj bolnici u Nišu i na Hirurškoj klinici Kliničkog centra u Nišu, a bio je direktor Urgentnog centra u Nišu. Za vreme rata u Bosni i Hercegovini dobrovoljno je bio u Vojsci Republike Srpske. Radio je prvo u bolnici na Palama, a onda je bio jedan od osnivača bolnice „Žica“ u Blažuju, kod Sarajeva, gde je ostao 40 meseci.
O njemu je snimljen dokumentarni film „Dnevnik ratnog hirurga“, autora Siniše Grabeža u produkciji Televizije Republike Srpske. Patrijarh srpski Pavle je dr Miodraga Lazića za njegov rad u Republici Srpskoj odlikovao Ordenom svetog Save.
U utorak uveče građani Srbije su odali mpočast čuvenom hirurgu Miodragu Laziću pesmom „Marš na Drinu“ koja se čula sa mnogih balkona širom Srbije.
Nažalost postoji i onaj manji procenat stanovništva koji ne zna da ceni požrtvovanost naših lekara i koji jedva čekaju da na glup i jadan način kritikuju naše lekare i zaposlene u zdravstvenim institucijama, koji rizikuju svakodnevno svoje zdravlje i svoje živote.
Dragi lekari, dragi medicinski radnici hvala Vam na svemu što činite za očuvanje života i zdravlja našeg naroda!
Uglješa Mrdić