Srbija je zahvaljujući kupovini zlata proteklih godina uspela da obezbedi 31,26 tona ovog plemenitog metala i time osigura domaće tržište od prevelikog štetnog uticaja aktuelne pandemije korona virusa na ekonomiju naše zemlje, ističe profesor Beogradske bankarske akademije Zoran Grubišić.
Dodaje da se zlato uvek pokazivalo kao dobar čuvar vrednosti u „nemirnim“ vremenima, pogotovo kada traje ekonomska kriza i kada je nepredvidivo koliko duboke posledice će ostaviti na jednu zemlju.
Srbija raspolaže sa 31,26 tona zlata što je u odnosu na isti period prošle uvećanje za 50 odsto dok ukupna vrednost zlata u deviznim rezervama Narodne banke Srbije trenutno iznosi 1,58 milijardi evra, kaže profesor Beogradske bankarske akademije Zoran Grubišić.
Zanimljivo je to da je za samo dva meseca cena zlata povećana za preko 20 odsto, ističe Grubišić. Narodna banka Srbije je početkom oktobra 2019. na međunarodnom tržištu kupila devet tona zlata najvišeg kvaliteta, dok od 2005. godine, zlato nije prodavala.
Prema poslednjim podacima NBS, zlato učestvuje sa oko 11 odsto u ukupnim deviznim rezervama države.
Dodatnim povećanjem količine zlata izbegao se značajniji štetan uticaj aktelne pandemije korona virusa na finansijski sistem i privredu naše zemlje, tzv. efekat crnog labuda.
„Time smo još jednom pokazali da razmišljamo i delujemo proaktivno, odnosno da se na vreme, u povoljnim i relativno mirnim periodima pripremamo za moguću nadolazeću neizvesnost, koja se nažalost dogodila ove godine.
Da li će se i kada situacija u svetu vratiti na nivo pre početka pandemije, pokazaće vreme ali ističe da je jedan od ključnih „recepata“ za oporavak – izazvati optimizam na tržištu. Da bi se oporavile sve ekonomije i obezbedio stabilan izlazak iz krize, neophodno je, zaključuje Grubišić, povećati potrošnju građana i obezbediti investicije kompanija.
INFO 24 / Studio B / Foto: Studio B