Potvrdjeno još 296 slučajeva korona virusa, preminulo sedam osoba, a izlečene do sada 1.152 osobe. Srbija među zemlljama sa najmanjom smrtnošću od covida u EU, izjavili epidemiolozi.
Pokrajinski sekretar za zdrvastvo Zoran Gojković rekao da je u poslednja 24 sata testirano 5.051 građana, prvi put više od 5.000 testova, od kojih je 296 bilo pozitivno.Hospitalizovano je 3.135 pacijenta, a na respiratoru se nalazi 91 pacijent.
U Srbiji je do sada ukupno testirano 59.938 osoba koje su ispunjavale kriterijum definicije slučaja.Preminulo je još sedam osoba, četiri muškaraca i tri žene, ukupno 151 osoba koja je preminula.Ukupan broj izlečenih do sada je 1.152.
Srbija među zemlljama sa najmanjom smrtnošću od covid u EU
Srbija ima dva preminula od kovida 19 na 100.000 stanovnika, što je, na primer, 10 puta niža smrtnost nego u Švajcarskoj, izjavio pokrajinski sekretar Zoran Gojković.
„Cilj je da imamo što manje građana koji će tragično završiti od posledica obolevanja. Mi danas imamo rezultate koji su u tom segmentu među najubedljivijima, ne samo u Evropi nego i šire“, rekao je Gojković odgovarajući na pitanje novinara da prokomentariše to što je Srbija danas poslala pomoć u zaštitnoj opremi Italiji i kako onda vidi kampanju koju vode pojedini mediji da naši lekari nemaju zaštitu opremu.
Gojković kaže da – ako se poredimo po broju umrlih na 100.000 stanovnika sa sličnim zemljama EU – onda se vidi da smo 10 puta bolji od Švajcarske, koja ima 1.000 odsto veću smrtnost, zatim da je u Belgiji 30 puta veća smrtnost, što je 3.000 odsto više.“Takođe, u Španiji je 156 puta veća smtrtnost nego u Srbiji, a ta zemlja ima sedam puta više stanovnika nego mi u Srbiji. Italija, koja ima osam ili devet puta više stanovnika, ima 177 puta veću smrtnost nego Srbija“.

Gojković ističe da je to rezultat politike države Srbije i zasluga zdravstva i njenih radnika, kao i građana Srbije.“To ne može niko da ospori, mogu samo pojedinci da opovrgavaju, ali ne znam na koji način“, kazao je Gojković. Naglasio je da je država Srbija od početka krize i njeno rukovodstvo uspelo da uradi sve što je neophodno za zdravstveni sistem i zdravstvene radnike i obezbedi opremu i da to upravo pokazuju rezultati.“Može svako da piše šta želi i ima komentar koji želi, ali rezultati su jasni“, rekao je on.
Mere za sledeći vikend, oko 1. maja
Mere za sledeći vikend, oko 1. maja, zavise od toka epidemije, kaže pokrajinski sekretar za zdravstvo Zoran Gojković, a epidemiolog Darija Kisić Tepavčević nagovestila da će i tokom tog praznika na snazi biti policijski čas.
Upitala je da li ima nekog među novinarima na pres konferenciji ko ne bi izašao sa svojom porodicom sledećeg vikenda, ako ne bi bilo policijskog časa.
Kako se niko nije javio, ona je zaključila: „Onda mislim da vam je odgovor jasan, šta je preporuka svih nas za sledeći vikend“, rekla je Kisić Tepavčević.
“Mere zavise od toka epidemije, u kom pravcu idemo i na koji način ćemo se ponašati”, rekao je Gojković.
O tome će, kaže, Krizni štab razmatrati već u ponedeljak ili utorak, nakon čega će i javnost biti obaveštena, uz podsećanje da su sve mere uvek bile saopštavane dan – dva ranije, kako građani ne bi bili iznenađeni.
Od sedam preminulih – četiri iz Gerontološkog centra u Nišu
Četiri od sedam preminulih osoba u Srbiji u poslednja 24 sata su bili korisnici Gerontološkog centra u Nišu, saopštila je danas zamenica direktora Instituta „Batut“ Darija Kisić-Tepavčević.
Ona je na konferenciji za štampu kazala da ti podaci pokazuju ono na šta je upozoravano nedeljama, a to je da je ova populacija najosetljivija, jer dođe do komplikacija i smrtnog ishoda, čak i u situaciji kada je u našoj populaciji došlo do slabljenja sposobnosti virusa da izazove teškoe bolesti.
Bez obzira što na početku imaju blage simptome, i što su odmah nakon dobijanja rezultata hospitalizovani, prema njenim rečima, pacijentima se brzo pogorša stanje, što jasno pokazuje nepredvidivost virusa među starijim stanovništvom, koje ima često pridružena oboljenja.

„To nam pokazuje da sve mere koje su usmerene ka zaštiti najstarijih segmenata stanoništva jesu najznačajnije mere kada je u pitanju prevencija širenja virusa“, podvukla je Kisić-Tepavčević.
Pokrajinski sekretar za zdravstvo Zoran Gojković preneo je da se trenutno u Kliničkom centru u Nišu nalazi 14 pacijenata na respiratoru.
Gde su hospitalizovani oboleli od virusa korona
Na Infektivnoj klinici KCS smešteno je 62 pacijenta, u staroj zgradi KC Niš 160, a u novoj zgradi 279 pacijenata.
U KC Vojvodine hospitalizovano je 80 obolelih, a u KC Kragujevac 81 pacijent.
U KBC “Dr Dragiša Mišović”, nalaze se 234 osobe, na Pulmologiji KCS 81, u KBC Zemun 308, a u KBC Zvezdara 273.
U Opštoj bolnici u Pančevu nalazi se 110 pacijenata, u leskovačkoj Opštoj bolnici 131, u Vojnoj bolnici Karaburma 54, a na Insitutu Banjica 182.
U privremenoj bolnici na Beogradskom sajmu je 216 pacijenata, u Domu studenata u Nišu 170, a u Učeničkom domu u Nišu 101 pacijent.
Na Novosadskom sajmu nalazi se 65 osoba, u novopazarskoj Srednjoj medicinskoj školi “Dva heroja” 41, a na infektivnom odeljenju Opšte bolnice u Novom Pazaru 19 obolelih.
U kruševačkoj Hali sportova je 44 osobe, a u Plavoj hali u Čačku 16 ljudi.
U banji Junaković kod Apatina smešteno je 58, u Selters banji kod Mladenovca 46, u Banji Koviljači 51, u Specijalnoj bolnici Merkur u Vrnjačkoj banji 48, u Niškoj banji 192, a u Soko banji 46 obolelih.
Virus živi s nama, moramo naučiti da mi živimo s njim…
Gojković rekao da će deo bolničkih kapaciteta biti polako vraćan u osnovnu svrhu.
Upitan za zatvaranje privremenih bolnica, Gojković je rekao da su mnogo veći kapaciteti pripremljeni za teži udar korona virusa i dodao da smo još daleko od toga da budemo u bezbednoj zoni.
„Moramo još puno da radimo da se vratimo na stanje pre same epidemije, odnosno pandemije. Jedan deo bolničkih kapaciteta ćemo ponovo staviti u osnovnu svrhu, zato što nema potrebe da deo bolničkih kapaciteta ne bude iskorišćen za one koji nisu kovid pacijenti. Počećemo verovatno uskoro i odložene urgencije. Počećemo da vraćamo sistem na početak“, objasnio je on.
Gojković je naglasio da će to zahtevati dodatne napore u izmeni režima rada i kako se bude smanjivao broj obolelih pojedinačni kovid centri će se zatvarati.
„Kao što smo se širili, vraćamo se na početak“, rekao je on. Kazao je da će prvenstveno zdradvstveni radnici raditi u drugačijim uslovima, uz velike mere opreza, da nemamo prenošenje zaraze unutar grupe kako pacijenata, tako i zaposlenih.
Veći broj asimptomatskih pacijenata pokazatelj da virus slab
Većina od 296 novootkrivenih pacijenata je bila bez simptoma, a testirani su jer su bili u kontaktu sa zaraženom osobom, što je pokazatelj da virus slabi, rekla je zamenica Instituta “Batut” Darija Kisić Tepavčević.
Ističe da je na početku epidemije virus kod pacijenata izazivao tešku kliničku sliku, sa upalom pluća, dok je stanje poslednjih nedelja, kaže Kisić, drugačije.
Ona je tako odgovorila na pitanje novinara da li je tačno da virus slabi, zbog različitih komentara stručnjaka u javnosti koje, na konstataciju novinara, “zbunjuju javnost”.
“Ono što nam u ovom momentu ukazuje na slabljenje sposobnosti virusa da izazove teže forme bolesti je zato što je došlo do inverzije težine kliničke slike koju virus izaziva. Na samom početku je najveći broj pacijenata kod kojih je postavljena dijagnoza imao teže oblike upale pluća, a sada praktično asimptomatske ili blage forme bolesti”, objasnila je Kisić.
Ukazala je i da virusu sada treba više vremena da se razvije u oganizmu, dok je na početku njegov period inkubacije bio od tri do pet dana, a sada je to pet, sedam ili više dana.
“To su sve indirektni pokazatelji koji se kontinuirano javljaju poslendnjih nedelja, nadamo se da će se tako da nastaviti u narednom vremenskom period gde ćemo videti jasan silazni tok epidemije”, rekla je Kisić.
Ističe da je procenat pozitivnosti u odnosu na broj testiranih isti kao i juče – ispod šest odsto.Najavila je da će se masovno testiranje nastaviti u cilju daljeg slabljenja virusa i njegove eliminacije iz populacije.
INFO 24