U Srbiji je u poslednja 24 sata testirano 6.196 osoba, hospitalizovano je 1.750 pacijenata, a na respiratorima je njih 48. Izlečena 1.971 osoba.
U Srbiji je u poslednja 24 sata testirano 6.196 osoba, od kojih je 114 bilo pozitivno na prisustvo virusa korona, i na današnji dan procenat zaraženih je prvi put ispod dva odsto – 1,8 procenata, saopštila je zamenica direktora Intituta „Batut“ Darija Kisić Tepavčević.
Ona je navela da je u Srbiji registrovano ukupno 9.791 sučaj Kovida 19.
Hospitalizovano je 1.750 pacijenata, a na respiratoru je njih 48.
U Srbiji su do danas testirane ukupno 117.474 osobe.
U poslednja 24 sata preminule tri osobe, ukupno 203, a procenat smrtnosti je 2,07 odsto.
Kisić: Sa zdravljem ne može da postoji kompromis
Zamenica direktora Instituta „Batut“ Darija Kisić-Tepavčević istakla je da, kada je u pitanju zdravlje, ne sme i ne može biti kompromisa, i naglasila da će nakon ukidanja vanrednog stanja biti nastavljen aktivan epidemiološki nadzor.
Kisić-Tepavčević je, na konferenciji za štampu, upitana da li je struka u Kriznom štabu bila jednoglasna oko ukidanja vranrednog stanja, ili je ovo kompromis napravljen sa političarima, naglasila da su odluke struke bile uvek jednoglasne i uniformne, što je uvek isticano.
Epidemiolog Predrag Kon kazao je da je pitanje postavljeno verovatno što je pred prvomajske praznike rekao da je bilo kompromisa u okviru struke, ali to podrazumeva da su bili jednoglasni na kraju.
“Ovde to nije bilo potrebno, jer se jasno vidi opadanje aktivnosti virusa. Pitanje je bilo kada je pogodni trenutak za ukidanje vanrednog stanja, da li u toku 9-te ili 10-te nedelje. Odavno se znalo da će tada da se ukida vanredno stanje“, rekao je on.
Kon je istakao da je još tada upozoravano da je moguće ukinuti vanredno stanje, ali da je neophodno zadržati proglašenu epidemiju kako bi se dalje mere sprovodile.
Vanredno stanje, prema njegovim rečima, je samo omogućilo korišćenje vojske i policije, što je bilo korisno i povećalo efikasnost.
“Nikakve dileme nismo imali da treba ukidati vanredno stanje. Nama i nije cilj da ga održavamo, već da se što pre vratimo u redovni život“, kazao je Kon.
Kisić-Tepavčević je rekla da se diskusija u Kriznom štabu odnosila na dužinu policijskog časa u tom trenutku, i da su epidemiolozi bili jednoglasni, i da su oni ti koji su bili najrigidniji.
Kazala je da je činjenica da je sada značajno oslabila aktivnost virusa u odnosu na ono kada je ušao u stanovništvo.
Podvukla je da, i kada se ukine vanredna situacija, nephodan je aktivan epidemiološki nadzor.
“Očekujemo dalji pad učestalost oboljevanja i smrtnosti ka jednocifrenim brojevima“, dodala je ona.
Najverovatnije će biti moguć test na zahtev građana
Darija Kisić Tepavčević ukazala je da će najverovatnije i u Srbiji, pošto se u svim zemljama razmišlja o tome, da se omogući testiranje na zahtev građana.
Kisić Tepavčević je, na konferenciji za štampu, upitana kako će se postupati kada se počnu otvarati granice i ljudi iz Srbije sa radnim dozvolama u EU krenu da se vraćaju, te nekima bude potrebno testiranje kao dokaz da su negativni, rekla da se o tome još uvek raspravlja i da ne samo kod nas, već ni na nivou sveta ne postoji konsenzus o tome šta će biti potrebno za prelaz granice.
„Počele su pojedinačne zemlje da razmatraju donošenje određenih pravila. I mi ćemo ići u tom smeru. Još uvek diskutujemo na tu temu i par opcija dolazi u obzir“, rekla je ona.
Kisić Tepavčević je kazala da će se vršiti provera statusa kada je u pitanju virus kod svih koji ulaze u zemlju.
Za sada ne zna da li će to biti preko potvrde iz zemlje odakle dolaze, ili testiranjem kod nas.
Rekla je da do sada nije bila mogućnost testianja bez indikacija, ali s obzirom da se u svim zemljama razmišlja o tome i mi ćemo to uvesti.
Kon: Virus za nekoliko nedelja nestaje – javljaće se sporadično
Korona virus će u Srbiji sve više slabiti i gotovo je izvesno da će za nekoliko nedelja postupno nestati i samo se sporadično pojavljivati, izjavio je epiodemiolog Predrag Kon.
Na pitanje novinara kako komentariše to što se apeluje na građane da i dalje koriste zaštitnu opremu i da će po ukidanju vanrednog stanja biti ukinuto ograničenje maksimalne cene maske od 120 dinara i rukavica od 40 dinara i da građani kada počnu da rade neće moći mesečno da izdvoje oko 100 evra da bi kupovali zaštitnu opremu ako hoće redovno da je menjaju i da li smatra da bi država trebalo i dalje da ograniči tu cenu, Kon je rekao da je to tačno i da bi to podržao kao član Kriznog štaba.
„To jeste bitno, da ne bude skuplje za čoveka koji je, inače, prinuđen da vodi računa o svakom dinaru. Korišćenje zaštitne opreme je korisno u ovom periodu“.
Ipak, napomenuo je da će virus sve više slabiti i da će se tako menjati i potreba za zaštitnom opremom.
„Slažem se da neko vreme treba definisati, koje možemo da preporučimo, da to bude ograničena cena makar kolika je bila ili niža“, dodao je Kon.
Zamenica direktora Instituta Batut Darija Kisić Tepavčević rekla da se nošenje maski preporučuje u zatvorenom prostoru i da to mogu da budu i pamučne maske koje se šiju i mogu da se peru.
Što se tiče nošenja rukavica, ona kaže da je njihov preventivni značaj ograničen i da više ima psihološki karakter i da ne mogu da zamene pranje ruku.
Tako da se nošenje rukavica sa stručnog apekta ne zahteva, ali da se na primer nošenje rukavica preporučuje u prevozu zato što posle ne mogu odmah da se operu ruke, navela je ona.
„U svim drugim situacijama, ako možete odmah da operete ruke to je bolja mera prevencije od nošenja rukavica“, rekla je Kisić Tepavčević.
INFO 24