U poslednja 24 sata u Srbiji testirano 1.913 osoba od kojih je 250 pozitivno na prisustvo virusa korona. Hospitalizovano je 2.684 pacijenta, a na respiratorima je njih 146.
U Srbiji je u poslednja 24 sata kod još 250 osoba registrovan virus korona, ukupno 3.630, a preminulo je još šest osoba, ukupno 80, saopštila je epidemiolog Darija Kisić Tepavčević.
Do danas u 15 sati u Srbiji testirano ukupno 18.312 osoba.
U poslednja 24 sata preminulo je još šest osoba kao posledica infekcije virusom korona, što je ukupno 80 preminulih.
Od poslednjih šest preminulih, troje je muškaraca i tri žene, prosečnih godina starosti 57,5.
Smrtnost je, u ovom momentu, 2,2 odsto, navela je Kisić Tepavčević.
Kisić: Korona prisutna u skoro svim gradovima
Korona virus je prisutan u skoro svim gradovima u Srbiji, tako da se više i ne može koristiti termin žarište, izjavila je zamenica direktora Instituta Batut Darija Kisić Tepavčević.
Na pitanje novinara elektronskom poštom da li su nova žarišta Kovin i Pančevo, ona je rekla da gotovo nijedan region nije pošteđen i da je virus prisutan u skoro svim gradovima.
Kaže da je u opštoj bolnici u Pančevu hospitalizovano 150 pacijenata i da vecina njih nije iz Pančeva.
Kada je reč o Kovinu, Kisić Tepavčević kaže da je potvrđen kovid19 kod dva zdravstvena radnika, koji rade u laboratoriji i da oni imaju blagu kliničku sliku, te da su oni izolovani u banji Junaković, a izolovani su i članovi njihovih porodica.
Gde su hospitalizovani oboleli od virusa korona
Zamenica direktora Instituta „Batut“ Darija Kisić Tepavčević saopštila je da je među zaraženima Kovidom 19, 2.684 pacijenta hospitalizovano, od kojih je 146 na respiratoru.
U KBC „Zemun“ nalazi se ukupno 340 pacijenata, do kojih je 25 na mehaničkoj ventilaciji.
U KBC „Zvezdara“ smešteno je takođe 340 pacijenata, a 15 je na respiratoru.
U KBC „Dragiša Mišović“ ukupno je smešteno 295 pacijenata, a 46 na respiratoru.
Ukupno je u KC Niš hospitalizovan 201 pacijent, a 20 je na respiratoru.
U Opštoj bolnici Pančevo hospitalizovano je 147 pacijenata, a niko od njih nije na respiratoru.
Na Klinici za pulmologiju KCS smešteno je 127 pacijenata, a 11 je na respiratoru.
U KC Vojvodina nalazi se 144 pacijenta, 11 na respiratoru.
U kragujevačkom Kliničkom centru je 83 pacijenta, 11 na respiratoru.
Na Infektivnoj klinici KCS nalazi se 48 pacijenata kod kojih je potvrđen virus i 79 osoba koje čekaju rezultate testova, a na respiratoru je njih 11.
U VMC Karaburmi je 74 pacijenata, šest na respiratoru.
Na Beogradskom sajmu smešteno je 347 osoba.
U niškoj hali Čair i u hotelu Centroturist ukupno je 295 osoba, a još 125 osoba je u Domu studenata Medicinskog fakulteta u Nišu.
U hali Novosadskog sajma nalazi se 166 osoba.
Na Torlaku nema novoinficiranih korona virusom
Na Institutu Torlak nema novoinficiranih od korona virusa i epidemiološka situacija je pod kontrolom, izjavila je zamenica direktora Instituta Batut Darija Kisić Tepavčević.
Ona je, na pitanje kako je došlo do zaražavanja zaposlenih na Torlaku i da li je i dalje broj zaraženih 12, kako je ranije saopšteno ili je taj broj povećan, rekla da se na Torlaku vrši intenzivan nadzor zbog specifičnosti posla za sve zaposlene u toj ustanovi.
„Nije se povećao ukupan broj osoba kod kojih je laboratorijski potvrđeno prisustvo ove infekcije. I kao što smo rekli inicijalna zaraza to jest prva inficirana osoba tamo nije zdravstveni radnik, ali radi u toj ustanovi, tako da se zarazila desila van zdravstvenog sistema. Nije došlo do zaražavanja u laboratoriji, međutim došlo je do daljeg prenošenja među zaposlenima“.
Kisić Tepavčević istice da je epidemiloška situacija stabilna i još jednom ponovila da nije došlo do povećanja broja novoinficiranih.
Na pitanje kako se organizuje rad kovid ambulanti, tamo gde ne postoji mogucnost da se pacijentima urade rendgen i laboratorijske analize, direktor Infektivne klinike KC Srbije Goran Stevanović je rekao da je tu najvažniji dobar razgovor sa lekarom i klinički pregled i da to može da se uradi u svakoj kovid ambulanti.
„Tamo gde ne može da se organizuje laboratorija i rendgen, te one se oslanjaju se na opšte bolnice ili trijažne centre gde se taj deo postupka dopunske trijaže završava. Tako da ono što je najbtinije jeste da se građani sa tegobama prijave kovid ambulanatama“.
Ako može tu sve da se uradi to će biti učinjeno, dodao je on, a ako ne može uradiće se prva etapa, a to je zbrinjavanje i onda će biti upućeni tamo gde će se dovršiti ceo postupak dijagnostike.