Uprkos ovogodišnjim junskim poplavama u dva navrata i epidemiji virusa korona, u opštini Lučani se nadaju da će do kraja godine realizovati deo planiranih investicija. Optimizam i ambicije zasnivaju pre svega na očekivanoj pomoći države.
Zamenik predsednika opštine Lučani Miloš Jovičić, gostujući u emisiji Grtadske teme medijske mreže Info24, kaže da je ova godina „počela naopako“ ali ističe da se planirana ulaganja ostvaruju.
„Mi smo u martu mesecu imali potpisan ugovor za rekonstrukciju Srednje škole Dragačevo u Guči vredan 275 miliona dinara i to se realizuje. Takođe smo imali potpisan ugovor sa izvođačima za sanaciju vodotokova drugog reda reke Dragačica, reke Vranjice i Dupljajskog i Rajića potoka u Guči i Lučanskog potoka. Vrednost inveticije je 120 miliona dinara, oko milion evra, i to su investicije koje su započete pre korone i koje se realizuju i koje će se tokom ove godine realizovati“, podsetio je Jovičić.
Naveo je da se privodi kraju dogradnja dve sobe vrtića u Guči započeta još prošle godine.
Ističe da je u trenutku kada je proglašena epidemija Kovida-19 lokalna samopurava imala načelnu saglasnost i odobren projekat od strane Kancelarije za urpavljanje javnim ulaganjima za poptunu rekosntrukciju vodovodne i kanalizacione mreže naseljenog mesta Lučani.

„Vrednost investicije je bila 500 miliona dinara. Mi smo u tom momentu imali odobrenih 250 miliona i falilo je još nekih sedam dana da se sve finišira, da se sprovede javna nabavka, da se izabere izvođač radova i da se uđe u posao. Međutim, sve ono što se dešavalo sa kovidom i posle toga je uslovilo da mi nismo mogli da započnemo tu investiciju, kao i što nismo mogli da započnemo projekat rekonstrukcije osnovne škole u Lučanima čija ukupna vrednost iznosi oko 180 miliona dinara. To je nešto što je bilo predviđeno za ovu godinu i na današnji dan nemamo jasnu situaciju, jasnu sliku da li će se realizovati ili ne“, objasnio je Jovičić.
Biće nastavljena ulaganja u putnu infratsrukturu, a prošle godine asfaltirano je oko 90 kilometara puteva.
„Od toga 90 procenata je bila investicija Puteva Srbije odnosno Vlade Republike Srbije, a nekih deset posto investicija je išlo sufinansiranjem građana i lokalne samouprave po sistemu dva na jedan“, rekao je Jovičić.
Prema rečima direktora Javnog preduzeća „Putevi Dragačevo“ Milije Milenkovića prošla godina je bila najuspešnija u poslednje dve decenije u opštini Lučani kada je u pitanju asfaltiranje puteva. Plan je bio da se taj uspeh ponovi i ove godine, ali su ga osujetile poplave i korona pa procenjuje da će 50 odsto plana od prošle godine, biti ostvareno u ovoj godini.

„Već smo raspisali tender za nekih deset kilometara seoskih puteva i to ćemo ostvariti u ovoj godini. Očekujemo nastavak nekih putnih pravaca iz prošle godine preko JP Putevi Srbije, tako da u ovoj godini očekujemo do 40 kilometara. Polovinu prošlogodišnje kilometraže iskreno se nadam da ćemo ostavriti u ovoj godini“, izjavio je Milenković.
Na teritoriji opštine Lučani ima oko 180 kilometara opštinskih puteva neračunajući ulice u varošicama Lučani i Guča, ali i 800 kilometara nekategorisanih puteva.
Za sada u lokalnoj samoupravi nije bilo konkretnih razgovora o novim investicijama koje očigledno čekaju bolje dane.
„Iskreno se nadam da će se što pre ova loša atmosfera okončati, da ćemo početi da se oporavljamo i da razmišljamo u pozitivnom smeru i da ćemo možda do kraja godine uspeti da realizujemo neke planirane investicije što se tiče putne infrastrukture, investicije od strane države, a mi smo ove godine opredelili 50 miliona dinara za sistem dva na jedan i na današnji dan su ta sredstva utrošena u smislu da imamo potpisane ugovore i da će se u drugoj polovini godine ući u realizaciju tih projekata“, dodao je zamenik predsednika opštine Lučani.
Lučani se oporavljaju od junskih poplava
U poslednjih pet, šest godina opštinu Lučane nažalost nisu zaobilazile katastrofalne poplave koje su nanele ogromnu štetu građanima.
Tako je bilo i 18. i 23. juna ove godine kada su posebno pogođena domaćinstva u Guči i selu Viča.
„Nijedne godine, poslednjih pet, šest godina, Lučane ne zaobilazi poplava, tako da ako smem da se malo našalim na naš račun, mi smo se već i navikli na to i saživeli sa tim. Štete su kao i svaki put velike“, rekao je Jovičić.
Za manje od mesec dana, procenjena je šteta od poslednjih poplava i nevremena na stambenim objektima.
„Mi smo imali ukupno 71 poplavljeni stambeni objekat, preko 100 sa pomoćnim, imali smo već prvi i drugi dan komisije na terenu. Oformili smo dve komisije za stambene objekte, jednu komisiju za infrastrukturu i jednu komisiju za procenu štete na privrednim subjektima“, naveo je Jovičić.
Očekuje se javna rasprava i pozivanje oštećenih stranaka i donošenje rešenja za naknadu štete na stambenim objektima.
Popalve su očekivano najveću štetu nanele putnoj mreži. Oštećeno je 150 kilometara puteva i dvadesetak mostova i propusta.
„Još uvek radimo na sanaciji putne mreže. Uspeli smo da rešimo sva klizišta i odrone i nemamo neprohodnih puteva. Ostalo je da se reše jedan, dva propusta“, izjavio je Jovičić.
Međutim, direktor JP Putevi Dragačevo upozorava da su se pojavila i nova dva velika klizišta na putnom pravcu Vučkovica – Gornji Dubac, opštinskom putu prvog reda.

„Mehanizaciju smo već poslali na teren na teren i treba će nam između pet i 10 hiljada kubika kamena da sredimo samo ta dva klizišta. To ćemo uspeti sopstvenim sredstvima“, kaže direktor JP Putevi Dragačevo Milija Milenković.
Navodi da je šteta od junskog nevremena i poplava na putnoj infrastrukturi oko 50 miliona dinara i mostovima oko 150 miliona dinara.
„To je skoro dva i po našeg budžeta i trećina opštinskog budžeta“, izračunao je Milenković.
Najveću štetu od polava ovog puta pretrpeli su stanovnici Guče gde je poplavljeno šezdesetak domaćinstava.
„Mi smo bili sa ljudima iz Srbijavoda proteklih nekoliko dana. Malo je tu specifična situacija jer su to uglavnom kuće blizu reke, teško ih je braniti, teško je naći neko pravo rešenje“, poručio je Jovičić rekavši da su te kuće građene u poslednje četiri decenije.
On je naglasio da je učinjeno sve što se moglo da posledice popalva budu što manje rekavši da su sve mere preduzete na vreme zbog čega nije stradalo stanovništvo ali ni stoka.
„Mi smo imali situaciju da smo se šest sati borili u naseljenom mestu Viča, sa tri vatrogasno spasilačke ekipe iz Beograda, službe za Civilnu zaštitu MUP-a, sa našim poverenicima Civilne zaštite, ljudima iz našeg Kriznog štaba, angažovali smo dovoljan broj mašina, dovoljne količine peska, vreća, sve smo to radili zajedno sa meštanima i voda se na kraju izlila. Mi smo shvatili u jednom momentu da ne možemo da se odbranimo i pvoukli smo se onda da branimo Guču“,opisao je junski borbu protiv izlivanja voda zamenik predsednika opštine Lučani.
Podsetimo, u ranijim poplavama najveće štete su trpeli naseljeno mesto Lučani i Đerać koje je palvila reka Bjelica.
„Zahvaljujući predsedniku Aleksadru Vučiću mi smo dobili ozbiljna sredstva tako da smo posle ozbiljnih analiza, studija i projekata uradili jedan sistem odbrane i zaštite naseljenog mesta Lučani i Đeraća koji se i prošle i ove godine pokazao kao dosta dobar i koji savršeno funkcioniše“, istakao je zamenik predsednika opštine Jovičić.
Na kraju razgovora, Jovičić nije mogao sa apsolutnom sigurnošću da odgovori da li će biti odloženo ovogodišnje jubilarno 60-to izdanje Sabora trubača u Guči.
„Ja ne mogu 100 posto da kažem da Guče neće biti ove godine. Ne bi da dovodemo u pitanje manifestaciju, da rizikujemo bilo šta. Ulaganja su velika, a da nemamo goste. Ne želimo da dovedemo u pitanje ni zdravstvenu bezbednost učesnika i gostiju. Na Saboru trubača držati distancu od dva metra i hodati pod maskama, to ne može ni za takmičare ni za druge učesnike ni za goste“, zaključio je zamenik predsednika opštine Lučani Miloš Jovičić.
INFO 24 / Mirjana Aleksić / Foto: INFO 24