Dosadašnja zamenica gradonačelnika Svetlana Milovanović (SNS), profesorka srpskog jezika i književnosti, izabrana je na mesto gradonačelnika Sremske Mitrovice i druga je žena na toj funkciji u istoriji grada.
Gostujući u emisiji Gradske teme medijske mreže Info24, Milovanović je izjavila da prednost žene na čelu grada može da bude činjenica da su žene organizovanije, da su navikle da misle o više stvari u isto vreme i da su one te koje čuvaju porodicu.

„Smatram sve Mitrovčane svojom porodicom. Moj grad je moja porodica“, poručila je Milovanović.
Osvrćući se na godinu na izmaku, Milovanović je rekla da su imali velike planove i očekvinja i da je pandemija korona virusa ostavila traga, kao i u celoj Srbiji i svetu.
„Mi smo uspeli od marta da uradimo ono što smo započeli ali mislim da ćemo se i u narednih šest meseci i dalje boriti protiv ove bolesti, virusa, tako da nam je budžet okrenut na tu stranu, da pomognemo koliko možemo, a kasnije kada se steknu uslovi nastavićemo sa planiranim aktivnostima“, izajvila je Milovanović.
Ona je navela da vreme pandemije koriste da rade na prirpemi projektne dokumentacije za buduće investicije i istakla da su ove godine uspeli da realizuju palnirano na izgradnji putne infrastrukture, objekata predškolskih i školskih ustanova i biciklističkih staza.

„Ono čime se mi ponosimo to je nova Osnovna škola „Jovan Popović“. Uspeli smo da sve radove privedemo kraju i škola je zvanično otvorena 1. septembra. Ukupna vrednost ove investicije je 370 miliona dinara i realizovana je zahvaljujući vladi Autonomne pokrajine Vojvodine“, podsetila je Milovanović.
Potrebno je da se u OŠ „Jovan Popović“ rekonstruiše i opremi sala za fizičko, kao i u OŠ „Dobrosav Radosavljević Narod“.
Nedavno je izgrađen novi i rekonstruisan stari obejkat vrtića „Čuperak“ u velikom selu Laćarak gde će oko 350 dece pohađati ovu ustanovu čime je rešena lista čekanja. Ova investicija realizvoana je uz podršku Ministarstva prosvete i Svetske banke.
Predstoji uređene unutrašnjosti starog vrtića za šta je potrebno uložiti oko 15 miliona dinara i rekosntrukcija vrtića u ulici 29. novembar, inveticija vredna 70 miliona dinara.
Uspeli su i da postojećih devet hiljada svetiljki i na seoskom i na gradskom pdoručju zamene led sijalicama kroz projekat javno privatnog partnerstva, a završena je i linija za separaciju komunalnog otpada.
U izradi je i projektna dokumentacija za stadion, kapitalnu investiciju vrednu oko 15 miliona erva.

„Ono što nam je najbitnije jeste da će se raditi rekonstrukcija Opšte bolnice. Naš je zadatak da uradimo projektnu dokumentaciju. Pored rekonstrukcije stare bolnice, imamo zadatak da uradimo i novih 10.000 kvadratnih metara“, objasnila je gradonačelnica Sremske Mitrovice.
Radi se i projektno tehnička dokumentacija za savremenu gradsku pijacu koja će imati otvoreni i zatvoreni deo sa podnim grejanjem, kao i projektno tehnička dokumenatcija za rekonstrukciju Prehrambeno šumarske i hemijske škole gde je ideja da se na jednom mestu sjedine srednje škole i napravi srednjoškolski centar. Važna investicija jeste i izgradnja Fabrike za prečišćavanje otpadnih voda.
„Ovo su samo neki segmenti šta planiramo u 2021. godini. Inače, mi imamo i plan koji nazivamo 20-25. Tu smo izdvojili pet ciljeva sa po pet projekata. Naravno, ovo što sada palniramo da radimo je već sadržano u ovim ciljevima. Infrastruktura, obrazovanje, hrana, turizam, ekologija, to su velikih pet oblasti i svaka ima po pet projekata u sebi koje smo planirali od 2020. do 2025. godine da uradimo, ako čitava ova situacija to dozvoli. Mislim da je plan realan i kao i do sada očekujemo pomoć i pokrajinske i republičke Vlade“, izjavila je Milovanović.
Od početka pandemijenije bilo otpuštanja ili velikog zastoja u privredi grada, ali su mala i srednja preduzeća više pogođena, rekla je Milovanović. Istakla je da je Džon dir počeo radove na izgradnji distributivnog centra, da je potrebno obezbediti i treću industrijsku zonu i da je stopa nezaposlenosti u Sremskoj Mitrovici ispod 4%.
Naglasila je da bi u narednom periodu trebalo posvetiti više pažnje razvoju turizma, a aduti su manifesatcije, reka Sava i Fruška gora.
Razvija se etno i seoski turizam, a građani se sve više okreću prirodi.

„U poslednje vreme kupljeno je dosta kuća na Fruškoj gori i petvoreno u etno zdanja, što je naravno svima lepo, svima ide u prilog, ali nam s druge strane to pravi problem u našoj infrastrukturi koja je starija što se tiče vodovoda, kanalizacije, starije su mreže tako, da moramo sada na tom delu da poradimo, jer svaka kuća ima bazen“, kazala je Milovanović.
Dodala je da Sremskoj Mitrovici nedostaje hotel i da se nada da će novi vlasnici hotela na Fruškoj gori i centru grada obnoviti objekte i saviti ih u funkciju kako bi povećali smeštajne kapacitete.
Planira se i otvaranje mitrovačkog gastro marketa gde bi bili izloženi autentični domaći proizvodi.
U oblasti ekologije počela je realizacija projekta sadnje 80.000 stabala u tri parka. Time bi svaki građanin Sremske Mitrovice dobio svoje drvo pošto taj grad ima 80.000 stanovnika. Namera je i da se postave digitalni merači zagađenja vazduha, a svako domaćinstvo bi trebalo da dobije kantu za selekciju otpada.
Na plodnoj sremskoj zemlji uspevaju sve poljoprivredne kulture i sve više je onih koji se ozbiljno bave poljoprivredom, ukazala je Milovanović rekavši da nije primetila da su njihovi poljoprivredni proizvođači nezadovoljni.

Prema njenim rečima, seliam nedostaje vodovodna i kanaliazciona mreža a problem je i odlazak maldih u grad.
Smatra da mladi vole svoj grad, a za povratak posle studija u rodno mesto čini se da je ključan posao i pristojna plata. Navela je da lokalna samouprava stipendira najbolje studente, kao i da osim bioskopa, koji je u petogodišnjem planu, mladima ništa drugo posebno ne nedostaje.
Istakla je da je Sremska Mitrovica bezbedan grad što je bitno za odgoj dece i podsetila na lepu vest da je u periodu od 1. do 7. decembra ove godine u porodilištu mitrovačke Opšte bolnice rođena ukupno 21 beba.
Svojim sugrađanima pred predstojeće praznike poželela je dobro zdravlje.
INFO 24