Grad Užice je, od Ministarstva za zaštitu životne sredine, dobio saglasnost na Dugoročni plan kvaliteta vazduha od 2019. do 2023. godine. To zapravo znači da lokalna samouprava brine o životnoj sredini i da je u poslednjih deset godina urađen niz mera i aktivnosti za pospešivanje kvaliteta vazduha, kažu iz Odeljenja za zaštitu životne sredine.
Dugoročni plan kvaliteta vazduha od 2019. do 2023. godine sadrži u sebi Akcioni plan sa merama, koje će se preduzimati da bi se kvalitet vazduha poboljšao, i to se već vidi, a o tome i govore poslednje analize Zavoda za javbno zdravlje Užice, istakla je Dunja Đenić, stručna savetnica u Odeljenju za zaštitu životne sredine grada Užica.
„Mi ne možemo promeniti klimu, ali ni konfiguraciju terena i grada Užica, koji se nalazi u kotlini reke Đetinje. Takođe, ne možemo uticati na klimatske promene i na temperaturnu inverziju, ali ono na šta možemo uticati, jeste da smanjimo uticaj svih zagađivača, koji to i jesu u ovim kritičnim periodima. To su, pre svega, kotlarnice. Često govorimo o individualnim kotlarnicama, a Užice ima oko 16.000, zatim govorimo o kotlarnicama gradske toplane. Ona ima trenutno samo jednu kotlarnicu koja koristi mazut, i kada se sve sabere, mi beležimo napredak u odnosu na druge lokalne samouprave“, kaže za portal INFO 24 Dunja Đenić, stručna savetnica u Odeljenju za zaštitu životne sredine grada Užica.
Inače, najveći zagađivači u Užicu su kotlarnice Doma zdravlja i Opšte bolnice, a budžetom za ovu godinu, predviđena su sredstva za rekonstrukciju kotlarnice Zdravstvenog centra Užice.
Inače, po podacima Agencije za zaštitu životne sredine, Užice je u 2018. godini imalo 154 dana sa povećanom koncentracijom zagađujućih materija, dok je u 2019. taj broj bio 90. Iz gradske uprave poručuju da je to upravo dokaz da odeđene sprovedene mere daju dobre rezultate.
NadaDželebdžić / INFO 24 / Foto: Danas