Gostujući u emisji Gradske teme predsednik opštine Vrnjačka Banja Boban Đurović najavio je realizaciju brojnih investicija u oblasti hotelskog turizma i ugostiteljstva, ali i nastavak uređenja grada i nove sadržaje za sve brojnije turiste. Cilj je navodi Đurović da Vrnjačka Banja stane u red svetskih poznatih banjskih destinacija i bude posećena tokom cele godine.
Govoreći o izgradnji luksuznih hotela, Đurović je naveo da je Vrnjačka Banja dobila još jedan hotel sa četiri zvezdice „Pegaz“ koji se nalazi uz prostor gde se gradi budući akva park.
„Akva park će po svim sadašnjim parametrima i po dinamici planova biti završen u predviđenom roku, 1. jula kada ćemo zvanično otovoriti jednu od najvećih atrakcija vodenih sadržaja u ovo delu Srbije, zabavnog karaktera, na tri i po hektara površine i jednim hektarom parkirališta”, rekao je Đurović.

Najavio je da bi krajem maja, početkom juna trebalo da bude završena gradnja prve faze hotela “Vrnjačke terme”, koji će biti kategorisan sa pet zvezdica. Turistički kompleks „Vrnjačke terme“ u koji je Kompanija „Milojević“ uložila 6, 5 miliona evra, prostiraće se na površini od 16. 000m2. Predsednik opštine ocenjuje da će i ova investicija pojačati turističku ponudu Vrnjačke Banje i u zimskim mesecima, a kompletna izgradnja trebalo bi da bude završena do 15. avgusta ove godine.
Ove godine i poznata specijalna bolnica “Merkur” otvara svoj hotel sa pet zvezdica “Merkur palas”, a prošle godine je u tom hotelu ostavreno 220.00 noćenja.
“Danas, zahvaljujući velikim ulaganjima lokalne samouprave i uz veliku podršku Vlade Srbije i predsednika Aleksandra Vučića, koji je više puta obilazio Banju uglavnom da otvori nove investicije i pozdravi nove investitore, uspeli smo da imamo 365 dana u godini prisutnost gostiju u osam hotela koji se nezavisno bore na tržištu, iako nastupaju kao klaster”, istakao je Đurović.
Jedan od najluksuznijih hotela na ovim prostorima jeste i hotel “Tonanti” koji se nalazi u centru Vrnjačke Banje, u neposrednoj blizini središnjeg dela parka.
Iz menadžmenta tog odmarališta poručuju da su se za Vrnjačku Banju odlučili iz nekoliko razloga. Presudila je je tradicija, 150 godina postojanja Banje koja je u staroj Jugoslaviji bila jedna od najposećenijih turističkih detsinacija, a pre svega velika podrška lokalne smaouprave i dobar paket ponude investitorima.

“Ta ponuda se ogleda u izuzetno ažurnoj lokalnoj samoupravi u izuzetno brzim odgovorima, u izuzetno velikoj podršci u svakom smislu. To znači da nijedan problem, nijedna administrativna procedura, koja generealno svuda predstavlja problem i zauzima mnogo vremena i investitoru i predstavlja ozbiljne poteškoće i gubljenje vremena u Vrnjačkoj Banji ne postoji. U Vrnjačkoj Banji postoji ekspeditivan fleksibilan odnos, na prvom mestu profesionalan, koji funkcioniše po najvišim svetskim standardima, gde je investitor uvažen, gde investitor ima svu podršku, gde ima stručnu podršku za poštovanje zakona i svih zakonskih procedura u najmanjem i najkraćem mogućem vremenu”, istakao je dirketor hotela “Tonanti” u Vrnjačkoj Banji Aleksandar Gvozdić.
Vrnjačka Banja je postala najposećenije turističko mesto psole Beograda, a namera lokalne samouprave i države je da nastavi ulaganja i realizuje nove ideje kao što je razvoj ponude na planini Goč.
“Pregovaramo sa investitorima koji su već prisutni u Banji da šire svoje kapacitete prema planini Goč gde ove godine lokalna samouprava ulaže veliki iznos sredstava zajedno sa Ministarstvom trgovine i turizma za realizaciju projekta “Naša planina Goč” koja će našu planinu, na 15 minuta vožnje od Vrnjače Banje, pretvoriti u jedna novi turistički sadržaj pre svega za decu, porodicu, ali i ljubitelje adrenalinskih sportova”, rekao je osim ostalog predsednik opštine Vrnjačka Banja.
Đurović je podsetio da je Vrnjačka Banja postala deveta članica Asocijacije Rimskih evropskih banja, jedina je iz zemlje koja nije članica Evropske unije. Našla se među eminentnim banjama iz Grčke, Nemačke, Mađarske, Portugala, Francuske, Bugarske. Cilj pristupanja je povezivanje sa stranim turoperaterima i objedinjene autentične spa ponude, atraktivne za strane goste.
Govoreći o razvoju infrastrukture, Đurović je istakao značaj izgradnje auto-puteva u Srbiji, a velike nade se polažu u Moravski koridor i aerodrom “Morava”.
“Mi moramo biti iskreni i objektivni. Mreža puteva dovela je veliki broj inostranih kompanija u Srbiju i omogućila da na osnovu jednog kapitalnog resursa razvijamo lokalne samouprave”, istakao je Đurović.
Izjavio je da su iz Raškog regiona zahvalni pre svega na strateškim potezima Vlade Srbije koji omogućuju razvoj te oblasti u Srbiji.
“Ono što niko nije uradio rećiću vekovima, a ne decenijama, da ovaj region Srbije na ovaj način pokrene. Na nama je sada da kao lokalne samouprave iskoristimo to na maksimalan, najbolji mogući način”, poručuje Đurović.
Prema njegovim rečima, u planu je da se ove godine radi rekonstrukcija dela parka u strogom centru Banje, kao i produžetak pešačke zone odnosno promenade.

Podsetio je i na brojne investicije u sportske objekte koje koriste kako rekreativci tako i vrhunski profesionalci i rekao da bi ove godine trebalo da bude završena gradnja druge faze Nacionalnog centra za vaterpolo.
Prošle godine u Vrnjačkoj Banji je zabeleženo million noćena, a ove godine se očekuje 200.000 više. Realizacijom brojnih investicija u protekle dve godine uposleno je 600 radnika u turizmu i ugostiteljstvu.
Emisija je emitovana na televiziji Studio B i INFO 24, a ceo intervju možete pogledati na našem YouTube kanalu:
INFO 24