Najbliži smo odluci da od 1. septembra mlađi osnovci krenu u školu, izjavila premijerka Brnabić i najavila da će u utorak biti saopštena konačna odluka o narednoj školskoj godini.
Brnabić je, gostujući na TV Prva, rekla da Ministarstvo prosvete radi na uputstvu i da će u ponedeljak biti održan finalni sastanak, koju će Krizni štab u utorak usvojiti. „Najbliži smo tome da od 1. septembra đaci od prvog do petog razreda pohađaju nastavu u školama“, rekla je ona.
Nakon toga, kaže, ministar prosvete obavestiće javnost kako će izgledati nastava u predstojećoj školskoj godini.
Ukazala je da će biti izdato uputstvo za roditelje, da se sa UNICEF-om, priprema i video koji će biti emitovan na svim nacionalnim frekvencijama, a koji se tiče ponašanja đaka u školama, ali i kako roditelji da obezbede da bolesna deca ne idu u školu, kako da se to proverava.
Upitana za univerzitete rekla je da tu država nema toliko ingerencije zbog zbog autonomije univerzteta.
“Trudićemo se da im budemo na usluzi, da pružimo stručnu pomoć I sve ostalo. Preporuka je sve ono što je bilo do sada, da se na faulktetima drži nastava uz obavezne mere prevencije, nošenje maski, držanje distance, stalno čišćenje i provetravanje prostorija. Koliko tu sami fakulteti rade je do autonomije univerziteta“, objasnila je ona.
Kazala je da ne postoji mnogo prostora za državu da utiče na to, osim stručne podorške koju može da pruži, i preko studentskog smeštaja i izolacije za studente koji budu zaraženi.
Broj hospitalizovanih opada već 11 dana
Ohrabruje pad broja zaraženih, mada je on i dalje visok, ali još više ohrabruje broj hospitalizovanih, jer imamo 11 uzastopnih dana u kojima broj hospitalizovanih opada, a već u poslednjih nekoliko dana imamo više otpuštenih iz bolnica, nego primljenih, izjavila je premijerka Ana Brnabić.
„Pad broja zaraženih znači da su građani disciplinovani, da se zajedno borimo i da mere daju rezultate. I dalje je visok broj 255 zaraženih dnevno, i potrebno je da nastavimo da budemo disciplinovani, dok se ne nađe vakcina i dok nam ne bude dostupna“, rekla je Brnabićeva za TV Prvu.
Ona je rekla da država radi svakodnevno na tome da Srbija bude jedna od prvih 20 zemalja koje će dobiti vakcinu, te da se pregovare s raznim kompanijama i partnerima.
“Pregovaramo s nekoliko partnera, ali ne bih dalje o tome. Ali, mogu da garantujem da ćemo biti jedna od prvih zemalja koja će dobti vakcinu, koja će biti u Srbiji tek kada bude potpuno bezbedna. Sve protokole i dokumentaciju o fazama testiranja već danas gledaju stručnjaci“, rekla je Brnabićeva.
Dodala je da ako dođe do opuštanja, postoji mogućnost i verovatnoća da ponovo dođe do zaražavanja velikog broja ljudi.
Na pitane da li „preti“ policijski čas, premijerka je rekla da je jako daleko od toga, jer ako se svi pridržavaju mera koje su na snazi, stvari mogu da se drže pod kontrolom.
“Očekujemo da dodatno pada broj obolelih i hospitalizovanih, da se bolnice vraćaju u nonkovid režim. Pripremamo se za jesen i zimu. Daleko smo od restriktivnih mera, ali ove koje su sada na snazi ostaće još neko vreme, moraćemo i dalje da držimo distancu i nosimo masku“, rekla je premijerka.
Reforme i ulaganja u narednom periodu u zdravstvu
Premijerka Srbije izjavila je da se najveće reforme i ulaganja u narednom periodu mogu očekivati u sektoru zdravstva, istakavši da se država time želi zahvaliti medicinskom osoblju i pokazati koliko je zemlji važno zdravstvo.
Brnabićeva je kazala da je beskrajno srećna i izuzetno ponosna što je fiskalnom disciplinom i boljim ekonomskim rezultatima država uspela da poveća plate lekarima i medicinskim sestrama.
“To će biti naš dalji fokus i prioritet. Time što smo toliklo investirali u zdrastvo, uspeli smo da se izborimo da imamo sve bolje uslove. Sve bolnice koje su bile u prvoj fazi odbrane od kovida su bile renovirane. Nismo stigli da završimo Infektivnu kliniku ali ulažemo pet miliona, i radovi se nastavljaju. Uskoro ćemo ih završiti. U Dedinje 2 ulažemo 22 miliona evra. To nije kovid bolnica ali će pružati podršku srčanim pacijentima. To je ono gde ćemo nastaviti da pružamo podršku“, podvukla je Brnabićeva.
Ona je ukazala da će država pokušati i da odmori lekare i medicinsko osoblje, jer su oni heroji ovog vremena.
Spremna za dalje izazove,imamo dobre kandidate u SNS
Brnabić izjavila da lično, ne bi imala ništa protiv da bude premijerka i u novoj vladi, jer je spremna za dalje izazove, ali da SNS ima dobre kandidate i da će, ko god bude mandatar, to biti kvalitetan kandidat.
“Imamo dobre kandidate u stranci, postoji nekoliko kandadata iza kojih bih stala i znam da bi odlično obavljali dužnost“, rekla je Brnabić.
Na pitanje da li se nastavlja saradnja sa SPS-om i da li će biti saradnje sa SPAS-om Aleksandra Šapića, Brnabić je odgovorila: „Ne znam, ne odlučujem ja“.
Odnosi BG i ZG izuzetno kompleksni i i dalje teški
Odnosi Beograda i Zagreba izuzetno kompleksni i dalje izuzetno teški ocenila je premijerka Srbije Ana Brnabić, ističući da Srbija uvek šalje poruku mira i pomirenja, čak i kada obeležava tragedije koje je doživeo srpski narod.
Ona je na TV Prva istakla da su upravo poruke mira i pomirenje za nju najvažnije poruke u govoru predsednika Aleksandra Vučića prilikom obeležavanja hrvatske vojno-policijske akcije „Oluje“ 1995. kada je iz Hrvatske izbeglo više od 220.000 Srba.
„Želimo pomirenje, mir, ne tražimo od vas da se izvinjavate, priznate genocid u Jasenovcu, ali želimo da nas pustite da tugujemo taj dan ili tih dana. Želimo pomirenje, ali ne i poniženje, na koje nećemo pristati“, kazala je Brnabićeva.
Upitana da prokomentariše to što je zvaničnik organizacija Srba u Hrvatskoj Boris Milošević prisustvovao proslavi akcije „Oluja“ u Kninu, ona je kazala da je za nju teško da govori o tome i dodala da se ona drži i slaže sa državnom politikom koju je po tom pitanju zacrtao predsednik Vučić.
„Mi ne želimo da se Srbi više dele gde god da žive, da li u BiH, Hrvatskoj… već da im pružimo podršku i budemo jedinstveni i zato je meni teško da javno osudim to što je Milošević uradio“, navela je premijerka.
Kako kaže, sve teže reči i neslaganja ostavljaju se za sastanke iza zatvorenih vrata. Navodi da su Srbi u regionu nešto jači upravo jer je Vučić krenuo da ih okuplja. Politika Srbije je da matica Srbima u regionu pomogne da ne zaborave svoj jezik, tradiciju, kulturu, kazala je Brnabićeva i dodala da se zato sada u Sloveniji prvi put uči srpski jezik u školama sa srpskim đacima.
„To je nova politika država Srbije, politika od 2014. godine, imali smo zemlju koja nije obeležavala tragediju u “Oluji“, kao da nismo želeli da povredimo Hrvatsku, da li se znalo o bici na Košarama, ja sam znala jako malo, a ti ljudi su izbačeni iz Vojske Srbije da se ne bi pričalo o tome“, istakla je Ana Brnabić.
Podseća i da se do 2014. nije obeležavalo ni NATO bombardovanje, osim što se o tome govorilo u kampanji.Pita da li to nije činjeno da se ne bi povredile zemlje koje su bombardovale tadašnjuu SRJ i dodaje da danas bez obzira što se to danas obeležava Srbija s tim zemljama ima dobre odnose.
Upitana zašto su Srbi jedino interno raseljeni narod iz Hrvatske, Brnabićeva kaže da je to je teško pitanje, kao i da se ti problemi rešavaju od 2014. godine.
“Počeli smo da rešavamo probleme od 2014, posle 20 godina i to svi znaju. To su bile skoro tabu teme, ne samo što se desilo od zločina nad Srbima, ne samo “Oluja“ već i mnogi drugi zločini, pa i junaštva, kao što je bitka na Košarama. Tek 2014. mi smo krenuli da govorimo o tome, da rešavamo ta pitanja, njihove probleme poput stambenog pitanja, odavanje počasti, tugovanje sa njima“, kazala je premijerka.
Dodala je da u svakom slučaju po tom pitanju ostaje još mnogo da se uradi.
INFO 24 / Tanjug / Foto: Tanjug