Premijerka Srbije Ana Brnabić izjavila je nakon sastanka sa češkim kolegom Andrejem Babišom da je fokus današnjih razgovora dve delegacije zdravstvo, odnosno borba protiv koronavirusa i da je trenutno najznačajnije pitanje masovna vakcinacija.
Brnabić je, novinarima na zajedničkoj konferenciji za medije sa češkim premijerom, kazala da su od jutros srpska i češka ekspertska delegacija razgovarale o sistemu za prijavljivanje eUprave za masovnu vakcinaciju, kao i utvrđivanju prioriteta u okviru masovne vakcinacije.
„Mi smo do sada 10 puta menjali protokol za lečenje zaraženih virusom korona“, kazala je Brnabić i navela da je upravo u toku 10 revizija načina lečenja, te da smatra da baš zbog toga Srbija beleži uspeh u borbi protiv korona virusa.
Takođe, Brnabić kaže i da uspeh u borbi protiv korone u Srbiji obezbeđuje i veliki obim hospitalizacije i u tom smislu kaže da Srbija mnogo više hospitalizuje u odnosu na to kako se radi u zemljama Evrope i sveta.
„Sada je najvažnija vakcina, masovna vakcinacija, a naše je da u teškim vremenima podelimo sve što možemo sa prijateljima i partnerima“, navela je premijerka.
Prema njenim rečima, Srbija i Češka Republika imaju odlične, izvanredne odnose koji se održavaju kroz redovne posete i sastanke na najvišem nivou.
U tom smislu podsetila je na njen sastanak sa premijerom Babišem u Pragu 2018. godine, zatim učcestvovanje na sastanku Višegradske grupe 2019, kao i na prisustvo predsednika Aleksandra Vučić na Samitu Višegradske grupe.
Brnabić kaže i da se krajem marta očekuje u Beogradu češki ministar inostranih poslova koji će doći sa delegacijom koju će činiti privrednici.
Podsećajući da je predsednik Vučić odlikovao češkog predsednika Miloša Zemana, Brnabić je kazala da se ugovara termin posete predsednika Vučića Češkoj.
Brnabić je istakla da je Češka jedan od najvećih promotera politike proširenja EU kada je u pitanju zapadni Balkan i dodala da su već objavili platformu za njihovo predsedavanje 2022. u kojoj je jedan od prioriteta upravo proširenje.
Kako je navela, dobri odnosi se reflektuju u trgovinskoj i ekonomskoj saradnji, a 2020. godine trgovinska saradnja iznosila je 1,2 milijardi evra.
„Beležimo suficit, to govori o nasoj saradnji, prisustvu čeških investitora. Imamo sve više čeških investicija“, kazala je Brnabić i u tom smislu navela da je jedna od najvećih preuzimanje Telenora u iznosu od 2,8 milijardi evra.
Ističe da broj investicija i veliko interesovanje čeških investitora za ulaganja u Srbiji govori u prilog i političkim i ekonomskim odnosima.
Brnabić: Nadam se otvaranju poglavlja, imamo podršku Češke
Premijerka je izjavila da nije fer što Srbija prošle godine nije otvorila nijedno poglavlje u pristupnim pregovorima sa EU, te da se nada da će ova godina po tom pitanju biti drugačija i dodala da Češka podržava evrointegracije Srbije.
Upitana da li je češki kolega ohrabrio kada je reč o evrointegracijama i kada očekuje otvaranje novih poglavlja, Brnabić je rekla da je u svim bilateralnim ili razgovorima sa českim partnerima na skupovima i konferencijama ohrabrena stavom Češke u vezi sa evropskim integracijama Srbije i celog zapadnog Balkana.

Ona je zahvalila Češkoj, jer daje ogroman podstrek Srbiji i zapadnom Balkanu da nastave svoj EU put.
“Oni i redovno i brzo daju saglasnost za otvaranje svih poglavlja, za koja smo mi spremni i nemamo tu nikakvu nejasnoću. Mislim da je i Češka nezadovoljna brzinom otvaranja poglavlja ili time koliko brzo idu naše integracije”, rekla je Brnabić.
Ona je rekla da uvek polazi od sebe, odnosno da zna da i Srbija mora i zna šta treba da učini, ali da nije fer što prošle godine nije otvoreno nijedno poglavlje.
“Da li je Srbija zaslužila da joj se prošle godine ne otvori nijedno poglavnje? Apsolutno ne. To nije bila dobra odluka, i nije bila fer, niti odluka koja oslikava sve što je Srbija uradila”, rekla je Brnabić.
Ona je dodala da to Srbiju neće obeshrabriti, jer se reforme sprovode zbog naših građana i privrede, i zemlju će učiniti jačom.
“Nadam se da će ova godina u tom smislu biti drugačija”, rekla je Brnabić.
Ona je zahvalila i evropskom komesaru Oliveru Varheju na pomoći, kao i nekim pojedinačnim zemljama članicama, poput Francuske koja je predložila novu metodologiju, koja će ako bude primenjena, pomoći da sve zemlje zapadnog Balkana idu brže ka EU.

Babiš: Za Češku značajna iskustva Srbije u borbi protiv Kovida
Premijer Češke Republike ocenio je da su odnosi između Srbije i Češke dugoročni i prijateljski i istakao da je na današnjem sastanku sa premijerkom Anom Brnabić razgovarao o sistemu vakcinisanja u Srbiji, iskustvima srpskih prijatelja u borbi protiv Kovid 19 što je, kako je naveo, od izuzetnog značaja za ekspertski tim koji je u Beograd došao sa njim.
Babiš je kazao da je od izuzetne važnosti što su uspeli da dobiju informacije i steknu neku predstavu o tome kako izgleda sistem vakcinacije u Srbiji.
„Najbitnija tema našeg sastanka bila je vakcinacija. Srbija je vakcinisala više od pola miliona ljudi, druga je u Evropi po tome i sedma u svetu. Dnevno se ovde 30 do 40.000 ljudi vakciniše i očekuje se da će se taj broj povećati jer dolazi revakcinacija“, ispričao je Babiš.
Dodao je da je Srbija naručila četiri miliona Sinofarm vakcine, koja je popularna u Srbiji jer se isporučuje zajedno sa iglom što je praktično, kao i dva miliona vakcina iz Rusije.
„Za nas je interesantno to da građani imaju mogućnost da biraju između te dve i Fajzerove vakcine“, kazao je Babiš.
Prema njegovim rečima, na sastanku je razgovarano i o ekonomskim odnosima.
U tom smislu, ističe da međusobna trgovinska razmena u zadnjih 10 godina raste, kao i da je 2019. godine iznosi 1,2 milijardi evra.
Kako je naveo, 2018. godine su se dogovarali da dođe sa privrednicima u Beograd.
„Tada smo se dogovarali da ću doći sa delegacijom privrednika i investitora i nismo ni slutili šta nas čeka“, naveo je češki premijer.
Istakao je i da je Srbija dugoročno važan partner Češke i da podržavaju Srbiju na njenom putu ka članstvu u EU.
Podrška članstvu Srbije u EU i u Šengen
Češka podržava članstvo Srbije u Evropsku uniju, kao i njeno učlanjenje u Šengenski prostor, izjavio je Babiš.
Babiš je rekao da je pristupanje Srbije EU izuzetno složena tema koja traje dugo, te dodao da on lično ne razume, što je, kaže, govorio i u Savetu EU – zašto EU nema jasan plan što se tiče Šengenskog prostora.
“To je vezano za nelegalne migracije. Ovde su četiri zemlje koje bi trebalo da budu sastavni deo Šengenskog prostora. Nelegalne migracije su problem”, rekao je Babiš.
On je dodao da je od 2015. godine Srbiji pružena finansijska podrška od 57 miliona za borbu protiv nelegalne migracije, a kolege iz češke policije su pomagale srpskoj policiji u toj borbi.
“Šengenska problematika je možda i jača tema od članstava u EU u ovom momentu. Nadam se da ćemo u bliskoj budućnosti voditi razgovore o tome. Ne samo da podržavami članstvo Srbije u EU, nego i učlanjenje u Šengenski prostor. To bi moglo da bude jednostavno, a puno se sa tim se odugovlači i trebalo da da budemo efikasniji”, rekao je Babiš.
Češki premijer je dodao i da su odnosi dve zemlje dobri, a da tome doprinose i srpska manjina u Češkoj, te češka manjina u Srbiji.
“To je kulturni most između naših zemalja, a pandemija nas upućuje da što boje sarađujemo”, rekao je Babiš.
Svečani doček za češkog premijera organizovan je ispred Palate Srbije, uz intonirane himne dve zemlje, postrojenu Gardu VS i crveni tepih.
Sa Babišom su u Beograd doputovali i medicinski eksperti iz Češke, koji su se sastali sa srpskim kolegama koji se bore protiv virusa korona.
Na beogradskom aerodromu “Nikola Tesla”, Babiša je dočekao ministar spoljnih poslova Srbije Nikola Selaković.
INFO 24 / Tanjug / Foto: Tanjug / Strahinja Aćimović, Zoran Žestić